Najnowsze

Pogoda na wrzesień, październik i listopad 2021. Jaka jest prognoza długoterminowa?

Najnowsze

Kolory jesieni
Kolory jesieniLasy Państwowe
wideo 2/5

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na pierwsze miesiące jesieni 2021. Jaka będzie temperatura, a jaka suma opadów? Sprawdź, co może przynieść aura we wrześniu, październiku i listopadzie.

Jak przewidują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wrześniu średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na znacznym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Zdaniem Instytutu, na północnym zachodzie Polski możliwa jest średnia miesięczna temperatura powietrza powyżej normy, natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych - poniżej normy.

Pogoda na wrzesień 2021 - prognoza długoterminowa

Według danych synoptyków IMGW, norma średniej temperatury powietrza w latach 1991-2020 dla września jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0,4 stopnia Celsjusza, a górna granica o 0,6 st. C.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na wrzesień 2021 r. dla wybranych miast w Polsce (IMGW-PIB)IMGW-PIB
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla września z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na wrzesień 2021 r. (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Pogoda na październik 2021 - prognoza długoterminowa

A co z październikiem? IMGW prognozuje, że średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w tym miesiącu na obszarze całego kraju prawdopodobnie będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Dane IMGW wskazują, że norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla października jest nieznacznie cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Górna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0,5 stopnia Celsjusza. "Dolna granica normy jest zbliżona" - czytamy w komunikacie synoptyków.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na październik 2021 r. dla wybranych miast w Polsce (IMGW-PIB)IMGW-PIB
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla października jest nieznacznie cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010 (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Pogoda na listopad 2021 - prognoza długoterminowa

Według eksperymentalnej prognozy przygotowanej przez IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w listopadzie 2021 na obszarze całego kraju powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

"Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla listopada jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 1,0 st. C, a górna granica o 0,7 st. C" - przekazali synoptycy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na listopad 2021 r. dla wybranych miast w Polsce (IMGW-PIB)IMGW-PIB
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla listopada jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010 (IMGW-PIB)IMGW-PIB

Powyżej, poniżej albo w normie. Co to oznacza?

Synoptycy w swojej prognozie używają takich pojęć, jak "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie". Co oznaczają te określenia? Jak tłumaczą, w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytucie Badawczym, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza oraz miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.

"Wartości średniej miesięcznej temperatury bądź miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę lub sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy" - przekazali synoptycy. Jak rozumieć te określenia? Specjaliści z IMGW tłumaczą to w ten sposób, że gdy przewidywana jest średnia temperatura bądź suma opadów powyżej normy, to można wtedy zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020. W przypadku średniej temperatury lub sumy opadów poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

A co w przypadku, gdy średnia suma opadów lub temperatura będzie w normie? Wtedy można zakładać, że taki miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Prognoza "ma charakter eksperymentalny"

Synoptycy IMGW przypominają, że "pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość". "Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - czytamy na stronie Instytutu.

Autor: //dd / Źródło: IMGW-PIB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW-PiB

Pozostałe wiadomości