Plaga komarów tygrysich. Ukąszenie może być niebezpieczne

[object Object]
Komary są dużym zagrożeniemDiscovery/Player.pl
wideo 2/23

Francja już kolejny rok zmaga się ze zwiększoną liczbą komarów tygrysich. Ci mali krwiopijcy mogą przenosić wiele groźnych, tropikalnych chorób, dlatego służby chcą z nimi walczyć.

Największa populacja komarów tygrysich jest w rejonie Azji Południowo-Wschodniej, ale rozprzestrzeniły się one w wielu europejskich krajach, takich jak Włochy, Szwajcaria, Bułgaria czy Francja. Doszło do tego za sprawą transportu towarów.

Komary są już 42 departamentach

Zdaniem ekspertów, tak duża liczba komarów tygrysich pojawiła się we Francji z powodu wysokich wartości temperatur, jakie odnotowano tam w ostatnim czasie. To one stworzyły idealne warunki do rozwoju owadów. Według najnowszych informacji francuskiego ministerstwa zdrowia, już w 42 departamentach odnotowano przypadki pojawienia się tych komarów. To dwa razy więcej niż w ciągu ostatnich dwóch lat.

Regiony Francji, w których odnotowano największą liczbę komarów tygrysich (EID Méditerranée)EID Méditerranée

Władze ostrzegają mieszkańców szczególnie narażonych terenów, aby ograniczali swoją aktywność na świeżym powietrzu w czasie, kiedy insekty są najbardziej aktywne. Zalecają regularne usuwanie z ogródków pojemników ze stojącą wodą, w których owady mogą się rozmnażać. Każde ugryzienie należy też zgłaszać lokalnym służbom medycznym.

Przenoszą tropikalne choroby

Komary tygrysie są niebezpieczne ze względu na to, że mogą przenosić wiele tropikalnych chorób. Zaliczają się do nich chikungunya, denga, gorączka Zachodniego Nilu, żółta febra czy też japońskie zapalenie mózgu.

Według informacji ministerstwa zdrowia, we Francji w 2014 roku odnotowano 11 przypadków dengi, a w 2015 roku było ich siedem. W 2017 roku natomiast stwierdzono 17 przypadków choroby chikungunya.

Autor: dd/map / Źródło: ENEX/EID Méditerranée/Wikipedia/Ministère des Solidarités et de la Santé/Sky News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/rasika108/EID Méditerranée

Pozostałe wiadomości