Odkryty szkielet wieloryba sprzed tysięcy lat. Otwiera "okno w przeszłość"

[object Object]
Wizualizacja czaszki Homo longiXijun Ni/Natural History Museum
wideo 2/21

Niemal doskonale zachowany szkielet wieloryba sprzed kilku tysięcy lat został znaleziony w Tajlandii. Miejsce jego położenia może dać odpowiedź, jak w przeszłości zmieniał się poziom morza. Może także wskazać, które miejsca zostaną zalane w przyszłości w wyniku podnoszenia się poziomu oceanów - podkreślają naukowcy.

Szczątki znaleziono na początku listopada w prowincji Samut Sakhon na wybrzeżu Tajlandii. Badacze uważają, że należą one płetwala Bryde'a (Balaenoptera brydei). To gatunek walenia z rodziny płetwalowatych.

Szkielet mierzy 12 metrów, czaszka ma trzy metry długości. Do tej pory wydobyto 80 procent szczątków. Zidentyfikowano 19 kompletnych kręgów, pięć żeber, łopatkę i płetwy. Naukowcy są zdania, że szkielet ma od trzech do pięciu tysięcy lat. Jednak do zweryfikowania dokładnego wieku zostanie wykorzystania metoda datowania radiowęglowego. Wyniki badania mamy poznać w grudniu.

Ważne wskazówki

Szczątki odkryto 12 kilometrów od współczesnej linii brzegowej. Jak wskazał minister środowiska i zasobów naturalnych Tajlandii Varawut Silpa-archa, odkrycie pomoże zrozumieć ewolucję gatunku i zmiany poziomu mórz na przestrzeni tysięcy lat.

Biolog Marcus Chua z Narodowego Uniwersytetu Singapuru nazwał odkrycie "oknem w przeszłość". Podkreślił, że znalezisko stanowi dowód na "stosunkowo duże zmiany poziomu morza od około sześciu tysięcy do trzech tysięcy lat temu w Zatoce Tajlandzkiej". Jak wyjaśnił, linia brzegowa sięgała dziesiątek kilometrów w głąb współczesnego lądu.

"Może pokazać, jak i gdzie nisko położone obszary mogą zostać zalane"

Jak dodał biolog wcześniej w głębi lądu znajdowano tylko małe skamieniałe muszle lub kraby. Nie było jasne, czy te skamieniałości zostały przeniesione przez ludzi. - Szczątki wieloryba datowane na tysiące lat dostarczyłyby mocnych dowodów na to, gdzie wtedy znajdowało się morze - wytłumaczył. Jak przyznał Chua, jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że kryzys klimatyczny przyczynia się do podnoszenia poziomu mórz. - To z pewnością mogłoby zwrócić uwagę na tę kwestię i pokazać, jak i gdzie nisko położone obszary mogą zostać zalane i kiedy do tego dojdzie - powiedział.

Autor: ps / Źródło: The Guardian, BBC News

Pozostałe wiadomości