"Ocalić żabie kumkanie"

Żaba uratowana przez ekologów

Wraz z nadejściem wiosny płazy migrują na tereny rozrodcze. Po drodze 75 proc. z nich ginie pod kołami samochodów, czemu chcą zapobiec poznańscy ekolodzy. Rozpoczęli budowę specjalnych płotków, zabezpieczających żaby przed wchodzeniem na jezdnię.

Poznańskie żaby z doliny Bogdanki mają ciężki orzech do zgryzienia. By dostać się na tereny lęgowe muszą przejść przez drogę krajową numer 92 przy ul. Lutyckiej. W corocznym przemarszu ginie 75 proc. z nich, donosi Koło Poznańskie Klubu Przyrodników. Problem dotyczy także kierowców, bo martwe ciała żab stwarzają zagrożenie wpadnięcia w poślizg.

Na ratunek płazom

By umożliwić płazom osiągnięcie celu i złożenie skrzeku w pobliskich stawkach, KPKP rozpoczęło budowę specjalnych płotków z folii wzdłuż drogi na odcinku 165 metrów. Przy płotku zostaną wkopane wiaderka, do których płazy będą wpadać. Następnie będą wyjmowane, mierzone, oznaczane, przenoszone na drugą stronę ruchliwej drogi i wypuszczane w kierunku celu ich wędrówki - do pobliskich stawów.

Warto dodać, że występujące na terenie Poznania płazy są objęte ochroną gatunkową.

Poznański Klub Przyrodników realizuje akcję z własnych środków, bo jak twierdzi, zarządca DK92 nie podjął środków umożliwiajacych bezpieczną migrację płazów.

Żaba uratowana przez poznański Klubu Przyrodników (KPKP)

Autor: mm/ŁUD / Źródło: Koło Poznańskie Klubu Przyrodników

Pozostałe wiadomości