"Najbardziej śmiercionośne zwierzę świata" pojawiło się w Niemczech

Autor:
anw
Źródło:
PAP, gatesnotes.com, Frankfurter Rundschau
Prezentacja urządzenia rozpylającego substancje owadobójcze pomocne w walce z komarami (wideo z 2011 r.)
Prezentacja urządzenia rozpylającego substancje owadobójcze pomocne w walce z komarami (wideo z 2011 r.)TVN 24
wideo 2/5
Komary

Na zachodzie Niemiec, w Hesji pojawiły się azjatyckie komary tygrysie. Ten inwazyjny gatunek uważa się są za potencjalnego nosiciela niebezpiecznych chorób. Kilka lat temu komary zostały nazwane przez Billa Gatesa określeniem "najbardziej śmiercionośnych zwierząt świata".

Niebezpieczne okazy zostały znalezione w miejscowości Floersheim am Main oraz w Hirschhorn w Hesji.

"Czujni obywatele rozpoznali je i odesłali małe owady do odpowiednich władz" - poinformowało Ministerstwo Środowiska Hesji w Wiesbaden.

Według Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta (BNITM), azjatycki komar tygrysi jest nosicielem różnych tropikalnych chorób wirusowych, zwłaszcza dengi - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Rundschau".

"W wyniku globalizacji międzynarodowego handlu towarami komar rozprzestrzenił się z Azji na dużą część świata. Azjatycki komar tygrysi zadomowił się również w niektórych krajach europejskich na południe od Alp. Aby jednak komar mógł przenieść chorobę, musiałby najpierw ukąsić człowieka będącego nosicielem odpowiedniego wirusa" - wyjaśnia gazeta.

Azjatycki komar tygrysi w Niemczech. "Nie ma powodu do paniki"

Badanie przeprowadzone przez BNITM wykazało, że na przykład wirus Zika może być przenoszony przez komara tygrysiego, ale aby tak się stało, przez okres co najmniej 14 dni musi panować temperatura co najmniej 27 stopni Celsjusza. "Taka wartość, mimo gorącego lata, prawie nigdy nie wystąpiła w naszym kraju" - zauważa "Frankfurter Rundschau". Dlatego "na razie nie ma powodu do paniki".

Od 2018 roku te "dziesięciomilimetrowe, czarno-białe, wzorzyste komary były już znajdowane w Hesji. Jednak ryzyko przeniesienia choroby przez komara tygrysiego jest niskie" - twierdzi Ministerstwo Środowiska. System monitorowania będzie uważnie obserwował rozprzestrzenianie się komara, aby w porę można było podjąć środki zapobiegawcze. Jednak osoby, które są szczególnie często kąsane przez komary, powinny zachować szczególną ostrożność - dodał dziennik "Frankfurter Rundschau".

Komar - "najbardziej śmiercionośne zwierzę świata"

Przed komarami ostrzegał w 2014 roku Bill Gates, założyciel Microsoftu. To on na swoim blogu nazwał je "najbardziej śmiercionośnym zwierzęciem świata".

"Istnieje ponad 2500 gatunków komarów. Występują w każdym regionie świata z wyjątkiem Antarktydy. W szczytowych okresach lęgowych przewyższają liczebnie każde inne zwierzę na Ziemi, z wyjątkiem termitów i mrówek. Były odpowiedzialne za dziesiątki tysięcy zgonów podczas budowy Kanału Panamskiego" - pisał na blogu Bill Gates. Podkreślił, że komary przenoszą nie tylko malarię, ale i wirusa dengi. Uzasadnił swoją tezę danymi ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z których wynika, że co roku na malarię ginie średnio 600 tysięcy ludzi.

Malaria roznoszona jest przez komaryPAP

Autor:anw

Źródło: PAP, gatesnotes.com, Frankfurter Rundschau

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości