Ponad połowa ludzi wraca z urlopu lub weekendu niewypoczęta. Dlaczego tak jest? Wszystkiemu winny jest stres spowodowany pracą.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Logujemy się na pocztę, sprawdzamy maile i odpisujemy na nie. Myślimy o pracy lub budzimy się zlani zimnym potem, bo wydaje nam się, że zapomnieliśmy o terminach. Na wakacjach często uczestniczymy w telekonferencjach. Po urlopie lub weekendzie wracamy niewypoczęci. Wyglądamy tak, jakbyśmy w ogóle nie wyszli z biura.
Ambicja i technologia, umożliwiająca pracę 24 godziny na dobę, napędzają spiralę stresu. Amerykański Instytut Stresu oszacował, że stres związany z pracą poprzez obniżoną wydajność co roku kosztuje ok. 300 mld dolarów. Według firmy podróżniczej Expedia, tylko 53 proc. pracowników wraca z urlopu wypoczętych.
Stresowe choroby
W Wielkiej Brytanii zaobserwowano tzw. syndrom soboty. To sytuacja, gdy pracownicy wykazują tendencję do chorowania w czasie wolnym od pracy. Najprawdopodobniej dzieje się tak, gdy po całym tygodniu pracy stres opada. Wtedy organizm pozwolić sobie może na chorobę. Podobne obserwacje mają naukowcy z innych krajów.
- Gdy zabierasz do domu stres związany z pracą, zaczyna to źle wpływać na Twój organizm - powiedziała Jennifer Ragsdale, psycholog z Uniwersytetu w Tulsie, w stanie Oklahoma.
Badania nad stresem
Przez lata naukowcy badali wpływ sposobu spędzania weekendu na człowieka. Porównywali jak zachowuje się on spędzając go przy komputerze, a jak leżąc w ciemnym pokoju czy żeglując. Jednak zdaniem Ragsdale takie opracowania mijają się z celem.
- Różni ludzie mogą odmiennie reagować na tę samą sytuację - tłumaczyła.
Ragsdale przeprowadziła badania, które polegały na wypełnieniu ankiety online na temat tego, jak spędziliśmy weekend i jakie jest nasze samopoczucie. W badaniu wzięło udział 183 pracowników różnych branży. Aktywności były podzielone na dwie kategorie: takie o niskim wysiłku (np. kąpiele) i te powiązane z pracą (np. odpowiadanie na maile).
Następnie te same osoby przebadano pod kątem ich nastawienia emocjonalnego. Uczestnicy opracowania dostali listę negatywnych i pozytywnych emocji, i mieli opisać, jak zazwyczaj się czują.
Wyniki i wnioski
Okazało się, że optymiści łatwiej odrywają się od stresu związanego z pracą. Pesymiści i osoby, które często bywają złe lub sfrustrowane, mają problem z odstresowaniem się. Nawet tak bezmyślne zajęcie jak oglądanie telewizji nie pozwala im odciąć się od pracy, a zbliżający się weekend wcale ich nie cieszy.
Niestety, jest to trochę bardziej skomplikowane, ponieważ ludzi nie można umieścić tylko w jednej kategorii - pozytywnej lub negatywnej. Ci, którzy wykazali się największą ilością cech pozytywnych, odznaczyli się także zdolnością do postrzegania trudnych spraw jako wyzwania i szansy do wykazania się.
Nie ma reguły
Wszyscy bardzo różnie oceniamy sytuacje, które nas spotykają. Dlatego na radzenie sobie ze stresem nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.
- Dla wielu ludzi sam relaks może być stresujący, gdy wiedzą, że mają dużo pracy - tłumaczy psycholog biznesu, Jane Clarke.
- Niektórym nie służy siedzenie w zaciemnionym pokoju, muszą oddać się jakiejś aktywności - mówi doradca zawodowy Corrine Mills i zaleca wtedy spacer w parku, jogging czy jogę - wszystko co pomoże nam zapomnieć o pracy.
Praca nad sobą
Ważna jest jednak także zmiana myślenia, z negatywnego nakręcania się na pozytywne podejście do wielu spraw i wyzwań. Powinniśmy pracować nad sobą i ćwiczyć, by dostrzegać pozytywne strony w naszej pracy. Liczne badania wykazały, że pomoże to w zmniejszeniu ryzyka wypalenia, a także poprawi kreatywność.
Zobacz, jak radzić sobie ze stresem:
Autor: AP/rp,jap / Źródło: bbc.com