W weekend w Tatrach doszło do kilku wypadków z udziałem Polaków. Do interwencji wzywano zarówno polskich, jak i słowackich ratowników. W Dolinie Furkotnej na turystę spadły kamienie. Przetransportowano go do szpitala w Popradzie.
Weekend przyniósł pogodną i ciepłą aurę, która sprzyjała górskim wędrówkom. Ratownicy Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego mieli dużo pracy. Jak poinformował na antenie TVN 24 ratownik TOPR Krzysztof Długopolski, tylko w sobotę interweniowano trzykrotnie.
Jedno z wezwań dotyczyło taterników, którzy nie poradzili sobie w rejonie Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. - Taternicy w trudnych warunkach wysokogórskich troszkę się pogubili, mieli problemy z zejściem i musieliśmy im pomóc - mówił Długopolski. Ewakuowano ich przy pomocy śmigłowca.
Dwie pozostałe interwencje - w Dolinie Roztoki i Dolinie Małej Łąki - dotyczyły urazów nogi.
Interwencje również na Słowacji
Polakom pomagano też po słowackiej stronie Tatr. W sobotę ratownicy Horskiej Zachrannej Służby zostali wezwani na pomoc w rejon Bystrej Ławki w Dolinie Furkotnej, gdzie na polskiego turystę spadły skały. Pomimo silnego wiatru Polaka udało się przetransportować do szpitala w Popradzie.
Do lżejszego wypadku doszło w Dolinie Kieżmarskiej. Ratownicy zostali wezwani na pomoc Polakowi, który zranił się w rękę. Z kolei w słowackich Pieninach wyciągnięto Polaka z Dunajca.
Najpoważniejszą akcję na Słowacji przeprowadzono jednak jeszcze przed weekendem. W czwartek para polskich turystów zabłądziła w Dolinie Mięguszowieckiej. Pomimo braku odpowiedniego ekwipunku, spędzili w górach noc. Rano kobieta była bardzo wychłodzona, apatyczna. - Pacjentka w poważnym stanie głębokiej hipotermii została przetransportowana do szpitala w Popradzie - poinformował Martin Matusek z HZS. Polka trafiła później do specjalistycznego szpitala w Koszycach.
Śnieg tylko w wyższych partiach gór
Warunki turystyczne w Tatrach znacznie się poprawiły. "Ze względu na ocieplenie i silnie wiejący wiatr, śnieg zalega jedynie miejscami, w wyższych partiach gór (głównie tam, gdzie był nawiany lub mocno udeptany przez turystów). Na niżej położonych szlakach, w dolinach, śniegu nie ma" - informuje Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym.
Krzysztof Długopolski zaleca, aby planując wycieczki w wyższe partie Tatr, zaopatrzyć się w sprzęt zimowy - raki i czekan. - Szlak na Rysy, tak bardzo popularny, na pewno Zawrat, Szpiglasowa Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów - wymieniał ratownik miejsca, gdzie należy mieć zimowy ekwipunek.
W najbliższych dniach temperatura w większości Polski będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza. W wysokich górach, zwłaszcza w pogodne noce, może jednak wciąż spadać poniżej zera stopni. Sprawdź prognozę pogody na 16 dni
Autor: ao / Źródło: tvn24, hzs.sk, tpn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Mikler/TOPR/TVN24