Najnowsze

Naukowcy stworzyli nowy pierwiastek. Numer 113 tablicy Mendelejewa

Najnowsze

Japońskim naukowcom udało się stworzyć pierwiastek o liczbie atomowej 113

Japońskim naukowcom udało się odtworzyć brakujący element w tablicy Mendelejewa. Fizycy z RIKEN Institute uzyskali 113 pierwiastek układu okresowego.

Nowy pierwiastek posiada 113 protonów w jądrze i tyle samo elektronów. Uzyskano go w warunkach laboratoryjnych. W przyrodzie istnieją bowiem tylko pierwiastki o liczbie atomowej nie przekraczającej 92. Wszystkie powyżej tej wielkości można tworzyć w reaktorach atomowych i akceleratorach cząstek.

Ciężar z barków

Zespół kierowany przez Kosuke Moritę w artykule opublikowanym w Journal of Physical Society of Japan, opisał wyniki eksperymentów na akceleratorze liniowym, który znajduje się w miejscowości Waco w okolicy Tokio. Od 2003 roku, naukowcy starali się otrzymać 113 pierwiastek. Uzyskiwano go poprzez bombardowanie związków bizmutu przez jony cynku.

- Przez blisko dziewięć lat szukaliśmy dowodów, które jednoznacznie potwierdziłyby znalezienie pierwiastka o liczbie atomowej 113. Teraz w końcu nam się udało. Czuję, jak wielki ciężar zdjęto z naszych barków - powiedział Kosuke Morita.

Elitarne grono

Japońscy naukowcy dołączyli do elitarnego grona "odkrywców" pierwiastków, których liczba atomowa przekracza 92. Wcześniej jedynie naukowcom ze Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Niemiec udawało się tworzyć takie cząstki.

Autor: adsz/ŁUD / Źródło: Huffington Post, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości