Najnowsze

Nadleśnictwo Świeradów wydało zakaz wstępu do lasu. Przez suszę i pożary

Najnowsze

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowymtvn24
wideo 2/27

Nadleśnictwo Świeradów (województwo dolnośląskie) z powodu suszy i pożarów w części terenów ogłosiło zakaz wstępu do lasu. Leśnicy ostrzegają, że jeśli sytuacja nie będzie się poprawiać, podobne obostrzenia mogą zostać wprowadzone w innych regionach kraju.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska, nadleśnictwo Świeradów (województwo dolnośląskie) w części zarządzanego terenu wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Dodała, że sytuacja ma związek z suszą i pożarami, jakie wybuchają w kompleksach leśnych.

Możliwe kolejne zakazy

Malinowska wyjaśniła, że zakaz dotyczy trzech leśnictw i będzie on obowiązywał do 30 kwietnia. Poinformowała, że zakaz został wprowadzony przez nadleśniczego po pożarze, który wybuchł w nadleśnictwie 21 kwietnia. Część terenu, jaki został objęty ogniem, jeszcze się nie dogasiła - przekazała.

Nadleśnictwo Świeradów na swojej stronie internetowej poinformowało, że okresowy zakaz wstępu do lasu dotyczy leśnictw: Platerówka, Przylesie i Lubań.

Rzeczniczka Lasów Państwowych zwróciła uwagę, że jeżeli sytuacja pożarowa w lasach nie będzie się poprawiała, nadleśniczowie w kolejnych dniach mogą wprowadzać kolejne zakazy wstępu do lasów.

Trzeci stopień zagrożenia pożarowego w całym kraju

W Polsce funkcjonuje 430 nadleśnictw i zgodnie z przepisami każdy z nadleśniczych może w wyjątkowych sytuacjach wprowadzić okresowy zakaz wstępu na jego teren. W przypadku suszy i zagrożenia pożarowego dzieje się tak, kiedy w danej okolicy wilgotność ściółki - badana o godzinie 9 przez pięć kolejnych dni - wynosi mniej niż 10 procent. Instytut Badawczy Leśnictwa podał w piątek, że w ponad 50 proc. miejsc pomiaru wilgotności ściółki, jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6-8 procent.

W piątek po południu w niemal całym kraju obowiązywał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Mapa zagrożenia pożarowego (bazapozarowbazapozarow.ibles.pl/zagrozenie

Autor: dd/map / Źródło: PAP, Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości