Najnowsze

Chcą przywrócić do życia mamuty. "Celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno"

Najnowsze

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Guardian
Jak mogły wyglądać niektóre gatunki mamutówtvnmeteo.pl
wideo 2/7
Mamuty

Amerykańscy naukowcy chcą stworzyć hybrydę słonia i mamuta. Pierwsze mamuciątko może urodzić się za sześć lat - napisał we wtorek brytyjski dziennik "Guardian".

Projekt dotyczący odtworzenia mamuta był omawiany od ponad dekady, ale w poniedziałek amerykańska firma, Colossal zajmująca się biologią i genetyką (stworzona przez Bena Lamma, przedsiębiorcę z branży technologii i oprogramowania, oraz George'a Churcha, genetyka z Uniwersytetu Harvarda), poinformowała, że nowe dofinansowanie powinno pozwolić jej na realizację tego pomysłu. Dzięki grantowi w wysokości 15 milionów dolarów badacze postarają się odtworzyć mamuty, tworząc genetyczną krzyżówkę zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta.

Mamut - gatunek który wyginął

Mamuty wyginęły około 10 tysięcy lat temu, ale dzięki pozyskaniu ich DNA i połączeniu go z komórkami słonia azjatyckiego można stworzyć "wszechstronne komórki macierzyste", które będą mogły przekazywać mamucie DNA - wyjaśnia "Guardian". Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, embriony genetycznej krzyżówki będą dojrzewały w sztucznych warunkach lub donoszone będą przez słonicę-surogatkę. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze mamuciątka pojawią się za sześć lat.

- Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno (nawet -40 stopni Celsjusza), który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut - powiedział w wywiadzie dla "Guardiana" George Church, profesor genetyki w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda, który jest pionierem nowych technik modyfikacji genów. Church jest też współzałożycielem Colossal, firmy specjalizującej się w badaniach genetycznych, która zgromadziła środki na odtworzenie mamutów.

Jak mogły wyglądać niektóre gatunki mamutówJak mogły wyglądać mamuty z gatunków mamuta włochatego, stepowego, kolumbijskiego, cesarskiego i południowego.tvnmeteo.pl

Słonie azjatyckie zagrożone wyginięciem

Naukowcy mają też nadzieję, że projekt ten pozwoli ocalić zagrożone słonie azjatyckie, ponieważ umożliwi im dostosowanie się do warunków panujących na stepach arktycznych i w tundrze.

Jak relacjonuje "Guardian", na razie nie wiadomo, czy słonie azjatyckie będą chciały rozmnażać się z hybrydami. - Być może będziemy musieli je trochę ostrzyc - powiedział Church.

Porównanie mamuta do słoniaShutterstock

Autor:anw

Źródło: PAP, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock