Najnowsze

Małe, niewinne, ale wyjątkowo żarłoczne. Pająki jedzą więcej mięsa niż ludzie

Najnowsze

ShutterstockPająki odgrywają ważną rolę w naturze

Pająki zjadają około 400-800 milionów ton owadów rocznie. Nowe badania wykazały, że odgrywają one bardzo ważną rolę w utrzymaniu globalnej równowagi w naturze.

Od dłuższego czasu podejrzewano, że pająki są jedną z ważniejszych grup drapieżników wśród owadów. Teraz zoolodzy ze szwajcarskiego Uniwersytetu Bazylejskiego i szwedzkiego Uniwersytetu w Lund pokazali, ile jest w tym prawdy. Okazało się, że pająki zabijają gigantyczną liczbę insektów na całym świecie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "The Science of Nature".

Pająki to najbardziej rozpowszechniona i bogata gatunkowo grupa drapieżników na świecie. Ta ogromna populacja liczy ponad 45 tysięcy gatunków. Średnia liczba osobników na metr kwadratowy wynosi aż 1000 sztuk. W związku z ich tajemniczym trybem życia, ponieważ wiele pająków żyje w nocy, inne z kolei dobrze kamuflują się wśród roślinności, trudno było wcześniej określić, jak ważna jest ich rola w naturze. Teraz naukowcy z Bazylei i Lund użyli specjalnych obliczeń do wysunięcia wniosku, że jako naturalny wróg owadów, pająki rzeczywiście mają ogromny wpływ na środowisko.

Pająki zabijają ogromną liczbę owadów

Naukowcy wykorzystali dwie metody obliczeń oparte na różnych modelach. Niezależnie od metody, wyniki zdecydowanie pokazały, że globalna populacja pająków (o wadze ok. 45 milionów ton) zjada ok. 400-800 milionów ton zdobyczy co roku. Ponad 90 procent pożywienia stanowią owady i skoczogonki (stawonogi z grupy skrytoszczękich). Co więcej, duże pająki tropikalne okazjonalnie polują na małe kręgowce (żaby, jaszczurki, węże, ryby, ptaki i nietoperze). Czasem żywią się także roślinami. Duże różnice w globalnej wadze pożywienia biorą się z ogromnego zróżnicowania ekosystemów na całym świecie. Taka różnorodność musi być brana pod uwagę w tworzeniu globalnej wizji ekologicznej.

Dla porównania, według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ludzie na całym świecie zjadają każdego roku ok. 400 milionów ton mięsa i ryb.

Nawyki żywieniowe pająków można porównać do nawyków waleni, które zjadają ok. 280-500 milionów ton pożywienia rocznie.

Szczególne znaczenie pająków w lasach i na łąkach

Zoolodzy wykazali, że pająki zabijają dużo więcej owadów w lasach i na łąkach niż w innym środowisku. Pająki na tych obszarach łapią dużo więcej szkodników, niż przedstawiciele tego gatunku na terenach pustynnych, czy w tundrze. Wpływ pająków na obszarach rolniczych jest znacznie ograniczony w związku z tym, że te tereny są intensywnie wykorzystywane przez ludzi. To sprawia, że panują tam niekorzystne warunki do życia dla pająków.

- Nasze obliczenia pozwoliły nam określić jakościowo po raz pierwszy na skalę globalną, że pająki są głównym naturalnym wrogiem owadów. Wspólnie z innymi owadożernymi zwierzętami, np. mrówkami i ptakami, pomagają zmniejszać znacząco gęstość występowania owadów - powiedział Martin Nyffeler, kierownik badań z Uniwersytetu w Bazylei. - A zatem pająki mają istotny udział w utrzymywaniu równowagi ekologicznej w naturze - dodał naukowiec.

Zobacz gigantycznego pająka, który złapał mysz:

Gigantyczny pająk porwał mysz
Gigantyczny pająk porwał myszFacebook/Jason Womal

W Stanach Zjednoczonych powstała nowa klasyfikacja tarantul. Z 55 do tej pory wydzielanych gatunków pozostało jedynie 15, ale odkrytych zostało 14 nowych. Jeden z nowych pająków otrzymał nazwę po Johnnym Cashu. A to niektóre z tych włochatych stworzeń:

W USA odkryto 14 nowych gatunków tarantul
W USA odkryto 14 nowych gatunków tarantulChris Hamilton, Brent Hendrixson

Autor: AP/aw / Źródło: phys.org, sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości