Najnowsze

Ma dziób, zęby jak igły i różową skórę. Rzadki rekin goblin zaplątał się w sieci

Najnowsze

Rekin goblin w Zatoce Meksykańskiej
NOAARekin goblin w Zatoce Meksykańskiej

Poławiacze krewetek w Zatoce Meksykańskiej wydobyli z wody bardzo nietypową zdobycz. Długa na 5,4 m ryba, na którą natrafili, mogła wzbudzić przerażenie, bo wygląda jak mutant z horroru. Jedno spojrzenie na zdjęcie wystarcza, by stwierdzić, że jej nazwa - rekin goblin - wyjątkowo pasuje do tego jednego z najrzadziej spotykanych i najbrzydszych gatunków.

Wyjątkowy połów odbył się na wodach Zatoki Meksykańskiej, w pobliżu Florida Keys. Załoga rybaka Carla Moore' a zarzuciła sieci na głębokość ponad 600 m, żeby wyciągnąć na pokład jak najwięcej krewetek. Okazało się jednak, że znalazła się w niej też wyjątkowo dziwna zdobycz.

- Nawet nie wiedziałem, co to było. Nie wyciągnąłem nawet taśmy mierniczej, bo to coś miało dziwne, ostre zęby, którymi mogło wyrządzić krzywdę - opowiadał Moore.

Bardzo rzadki, wyjątkowo brzydki

Wyłowione stworzenie wyróżniało się różowawą skórą i dziwnym kształtem głowy zakończonej długim, przypominającym kielnię dziobem. Już samo to powodowało skojarzenia z podwodnym mutantem. Do tego dochodziła duża szczęka z ostrymi jak igły zębami. Moore zrobił zdjęcia kreatury i zawiadomił o niej naukowców z agencji NOAA (Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej).

Po konsultacji naukowej okazało się, że dziwaczna ryba to nie osobliwość genetyczna, ale rekin goblin czyli mitsukurina, zwany też rekinem Owstona - jeden z najrzadszych i najbrzydszych gatunków rekina. Uważa się, że należą do rodziny rekinów pochodzącej sprzed 125 mln lat, przez co czasami określa się je "żywymi skamieniałościami".

Cenna każda informacja

Chociaż wyłowiona została 19 kwietnia, NOAA dopiero w tym tygodniu potwierdziła, że rzeczywiście rybacy trafili na rekina goblina. "Biolodzy pracują z rybakami, żeby zebrać ważne informacje o rekinie ze znanego głębinowego gatunku. Wkrótce po wyłowieniu został wypuszczony i odpłynął. Biolodzy zachęcają, żeby zgłaszać im rzadkie przypadki takich obserwacji i połowów, bo zbierane w ten sposób informacje pozwolą im dowiedzieć się więcej o gatunku" - napisali przedstawciele NOAA Fisheries Service na oficjalnym profilu na Facebooku.

Według agencji to drugi przedstawiciel mitsukuriny zaobserwowany w wodach Zatoki Meksykańskiej. Były one widywane także u wybrzeży Gujany, Surinamu, Gujany Francuskiej, Francji, Madery, Portugalii, Senegalu, Zatoki Gwinejskiej i Republiki Południowej Afryki. Złowiono dotychczas zaledwie kilka okazów, co czyni go jednym z najrzadziej spotykanych gatunków. Dlatego jego biologia jest wciąż bardzo słabo poznana.

Poluje przy dnie

Rekin goblin jest stworzeniem głębokowodnym, spotykanym na ogół przy dnie, na głębokości około 250 m. Poluje prawdopodobnie przeszukując dno morskie przy użyciu swojego wydłużonego wyrostka na głowie, wyposażonego w wyspecjalizowane narządy zmysłowe. Badania zawartości żołądków wyłowionych okazów pozwoliły stwierdzić, że odżywiają się m.in. głowonogami, skorupiakami i rybami.

Autor: js/mj,map / Źródło: natureworldnews.com, firstcoastnews.com

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości