Topniejący szczyt w Szwecji, susza, zakwit sinic w Bałtyku - to niektóre ze zjawisk wywołanych falą upałów w Europie.
W Europie może zostać pobity historyczny rekord temperatury. W południowej Hiszpanii i Portugalii prognozuje się temperaturę ponad 47 stopni Celsjusza.
1. Topniejąca góra
Najwyższy szczyt Szwecji - południowy wierzchołek Kebnekaise - stracił swój tytuł. "Numerem jeden" został jego sąsiad - północny wierzchołek tego samego szczytu. Przyczyną jest długo utrzymująca się fala upałów.
Gunhild Ninis Rosqvist, profesor geografii na Uniwersytecie w Sztokholmie, nazwał to zdarzenie "przerażającym". - Widzimy tutaj skutki zmian klimatu - powiedział w wywiadzie dla BBC. Przeczytaj więcej o topniejącym szczycie.
2. Na ratunek rybom
W Szwajcarii natomiast "smażą się" ryby, a wiele kantonów (terytorialnych jednostek administracyjnych) zorganizowało misje ratunkowe, aby je ratować. Kiedy temperatura wody wzrośnie powyżej 27 stopni Celsjusza, wiele gatunków może nie przetrwać. W ubiegłym tygodniu woda Jeziora Bodeńskiego osiągnęła 25 stopni Celsjusza. Tymczasem na suchym lądzie żołnierze armii szwajcarskiej noszą szorty i koszulki zamiast zwykłych mundurów. Psy policyjne są wyposażone w obuwie, które chroni ich łapy przed przegrzanymi chodnikami.
W Niemczech susza doprowadziła do całkowitego wyschnięcia jeziora Postteich nieopodal miejscowości Detmold w środkowych Niemczech. Niski poziom wody występuje na Renie. Nienajlepsza jest też sytuacja ryb w rzekach. W Hamburgu w ostatni weekend lipca władze zebrały prawie pięć metrów sześciennych martwych ryb. Strażacy zaczęli pompować wodę do niektórych akwenów, by zwiększyć poziom tlenu, co pomoże rybom.
3. Lodowe przysmaki
Nie tylko ludziom doskwiera upał. Zwierzętom jeszcze trudniej jest przetrwać wysoką temperaturę z racji na przykład gęstego futra. W ogrodzie zoologicznym w La Palmyre, w południowo-zachodniej Francji zwierzęta drapieżne mogą rozkoszować się sorbetami z krwi i kawałków mięsa. Roślinożercy mogą być również bardzo wdzięczni swoim opiekunom za mieszankę mrożonych owoców. Goryl w londyńskim zoo, o imieniu Kambuka, dostał lodowy shake z ciecierzycy, orzechów włoskich i owoców.
4. Sinice w Bałtyku
Kolejnym problemem jest zakwit sinic w Bałtyku. Wysoka temperatura wody w morzu sprzyjała rozwojowi cyjanobakterii. Wiele kąpielisk przez długi czas było zamkniętych. Ludziom w Polsce, na Litwie i w Szwecji zalecono, aby nie wchodzili do wody. Turyści narzekali na brak możliwości chłodzenia się w morzu. Sprawdź aktualną sytuację na polskim wybrzeżu.
Naukowcy byli jednak podekscytowani, ponieważ "zielona maź" pomagała im badać, na co są wrażliwe cyjanobakterie i jakie antybiotyki mogą je zwalczyć. - To była świetna okazja do zebrania materiału do badań - powiedziała profesor Hanna Mazur-Marzec, z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
5. Susza i uprawy
Upał tworzy "wrogie środowisko" także dla upraw. Wysoka temperatura i brak opadów sprzyjają zjawisku suszy, która w ostatnim czasie dotknęła także polskich rolników. BBC podkreśla, że w Wielkiej Brytanii mogą pojawić się problemy z dostępnością tak bardzo nielubianej przez wiele osób brukselki.
W Polsce - według ostatniego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach za okres 1 czerwca do 31 lipca 2018 roku - nadal występuje susza rolnicza. W tym okresie odnotowano kolejny raz ją przede wszystkim wśród upraw krzewów owocowych i roślin strączkowych. W niewielkim stopniu dotyczyła tytoniu, zbóż jarych i kukurydzy na kiszonkę.
Z powodu suszy poszkodowanych zostało 126,8 tysiąca gospodarstw, a powierzchnia zniszczonych upraw wynosi ponad 2,2 miliona hektarów - poinformował w środę resort rolnictwa. Dotychczas oszacowane straty - to około 874,2 mln zł. Mogą one jeszcze rosnąć.
Autor: anw/aw / Źródło: BBC, PAP, IUNG