Jedna trzecia gatunków drzew zagrożona wyginięciem. Nawet dęby mogą zniknąć z powierzchni ziemi

Autor:
anw,
kw
Źródło:
PAP, TVN24
Tysiące gatunków drzew wciąż może być zagadką dla nauki
Tysiące gatunków drzew wciąż może być zagadką dla nauki
wideo 2/5
Drzewa na skraju wyginięcia

Około 17 tysięcy gatunków drzew jest zagrożonych wyginięciem - wynika z opublikowanego w Paryżu raportu "Stan drzew na świecie". Największym zagrożeniem jest wycinanie lasów i wylesianie. Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat" Patryka Rabiegi.

Raport został opracowany przez Międzynarodową Konserwację Ogrodów Botanicznych (BGCI), która zrzesza ogrody botaniczne oraz ekspertów z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Wynika z niego, że jedna trzecia, czyli około 17,5 tysiąca gatunków drzew, jest zagrożonych wyginięciem. Raport został opublikowany w środę w Paryżu. Badania trwały pięć lat, brało w nich udział 60 instytucji i 500 ekspertów.

Nawet pospolite drzewa, takie jak magnolie, a także dęby, klony czy drzewa hebanowe należą do zagrożonych gatunków.

Rola lasów w ekosystemie

Już bezpowrotnie utraciliśmy 142 gatunki drzew. "Wiele gatunków jest na skraju wyginięcia, niektóre z nich mają jedynie jedno drzewo" - ostrzega w raporcie Jean-Christophe Vie, dyrektor generalny fundacji Franklinia z siedzibą w Szwajcarii. Jest on zdania, że wciąż wysoki poziom wylesiania jest "szokujący", gdyż drzewa odgrywają istotną rolę w przyrodzie, zapewniając siedlisko wielu gatunkom zwierząt i roślin, pochłaniając dwutlenek węgla i dostarczając składniki niektórych leków. 

Brazylia, gdzie znajduje się duża część lasów deszczowych Amazonii, ma najwięcej gatunków drzew (8847) i największą liczbę zagrożonych (1788), co wynika z intensywnego rolnictwa. Najwyższy odsetek zagrożonych gatunków występuje jednak w tropikalnych regionach Afryki, szczególnie na Madagaskarze i Mauritiusie, gdzie zagrożonych jest odpowiednio 59 procent i 57 proc. gatunków.

"Gatunki drzew, które ewoluowały przez miliony lat, dostosowując się do zmian klimatycznych, nie mogą przetrwać lawiny zagrożeń ze strony człowieka" – ostrzega w raporcie Jean-Christophe Vie.

Zmian klimatu a ekosystemy leśne

To działalność człowieka jest dziś główną przyczyną wymierania drzew. Wycinane są pod pola uprawne, miejsca do hodowli zwierząt czy tereny przemysłowe.

"Zmiana klimatu może stać się główną przyczyną załamania większości, jeśli nie wszystkich, ekosystemów leśnych" – napisał w raporcie Adrian Newton z Bournemouth University.

Globalne ocieplenie zagraża więc bezpośrednio ponad tysiącowi gatunków, modyfikując ich siedliska, zwiększając ryzyko burz, powodzi, pożarów, a nawet chorób.

Dla Jean-Christophe'a Vie rekultywacja lasów w celu walki ze zmianami klimatycznymi jest "doskonałą okazją do zmiany tego okropnego obrazu". Ale trzeba zadbać o to, by w odpowiednim miejscu posadzić właściwe drzewa – podkreśla badacz.

"Gdybyśmy tylko mogli nauczyć się szanować drzewa, bez wątpienia skorzystałoby na tym środowisko" – zauważa.

Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytania. Materiał magazynu "Polska i świat"
Przetrwanie drzew stoi pod znakiem zapytaniaTVN24, Polska i Świat

Autor:anw, kw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości