Najnowsze

Jak bezpiecznie pływać w morzu

Najnowsze

Jak pływać w morzu?

W morzu pływa się zupełnie inaczej niż w basenie. Jak robić to bezpiecznie, opowiada w "Studio Active" ratownik WOPR Rafał Michalski.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Pływanie w morzu jest przyjemne, ale bardzo niebezpieczne. Korzystajmy tylko ze strzeżonych kąpielisk, bo szansa na wypadek jest o wiele większa niż podczas pływania na jeziorze czy w basenie.

- Woda w morzu cały czas się zmienia. Wychodząc, zastajemy zupełnie inne warunki, niż do niego wchodząc np. ze względu na gwałtowną zmianę pogody, która spiętrzy fale czy pojawienie się odpływu - mówi ratownik WOPR.

Nie panikujmy

Najczęstsza niebezpieczna sytuacja to ta, kiedy morze porywa nas w głąb. Jak wówczas się zachować?

- Nie można wpadać w panikę, trzeba zachować spokój - podkreśla Michalski. Najpierw spróbujemy złapać grunt pod nogami. Jeśli nam się to uda, mocno stańmy na nogach i dojdźmy do brzegu. - Jeśli będzie to niemożliwe spróbujemy uciec na boki, żeby wyrwać się z tego prądu (jest on miejscowy), a w sytuacji gdy jest to niemożliwe spokojnie dajmy wciągnąć się kawałek w morze, odpłyńmy w bok i spokojnie wróćmy do brzegu - tłumaczy ratownik.

Jeśli chcemy poczuć się bezpiecznie, to śmiało podejdźmy do ratownika i powiedzmy, że wypływamy w morze. W miarę możliwości będzie nas obserwować i w razie konieczności zainterweniuje.

Autor: mar/rp / Źródło: TVN Meteo Active