Najnowsze

Inwazja gryzoni na wyspach jeziora Śniardwy. "Jakby brzeg się ruszał"

Najnowsze

ShutterstockWyspy na Śniardwach zostały opanowane przez gryzonie

Trzy wyspy na największym jeziorze w Polsce - Czarcia, Pajęcza oraz Szeroki Ostrów - zostały opanowane przez gryzonie. Żeglarze skarżą się, że myszy i nornice tak się namnożyły, że w poszukiwaniu jedzenia wchodzą na żaglówki po zawieszonych w powietrzu cumach.

- Faktycznie mamy zgłoszenia od żeglarzy, że w tym roku na wyspach na Śniardwach jest plaga gryzoni. Żeglarze mówią, że z bliska, jak podpłyną żaglówką, to czasem wygląda to tak, jakby się "brzeg ruszał". Myszy nie boją się ludzi, a w poszukiwaniu pokarmu potrafią wejść na pokład żaglówki, po cumach zawieszonych w powietrzu, gdy jednostka stoi przy brzegu - powiedział Andrzej Chudzicki z Mazurskiej Służby Ratowniczej w Okartowie.

Lepiej nie używać cum

Wodniacy dzwonią do ratowników i pytają, jak się zabezpieczyć przed wejściem niepożądanych gości na podkład. - Radzimy, by nie używali cum, ale stawiali żaglówki na kotwicy dalej od brzegu, tak by gryzonie nie miały możliwości wejścia na jednostki - podkreślił Chudzicki.

Dobrze jest także, gdy już używa się cum, nakładać na nie pułapki czy zapory z obciętych plastikowych butelek, uniemożliwiając w ten sposób wejście gryzoni na podkład.

Obszary szczególnie chronione

Nadleśniczy nadleśnictwa Pisz Robert Trąbka, które sprawuje nadzór nad zasobem leśnym na wyspach, powiedział, że z gryzoniami nie można walczyć, bo wszelka ingerencja w przyrodę na tych wyspach jest zabroniona. Nie wolno tam np. wpuszczać dzikich kotów, by wyłapały gryzonie. Jak podkreślił, wytrucie ich też nie wchodzi w grę. Według rozporządzenia wojewody z 30 lipca 2009 r. wyspy na jeziorach województwa warmińsko-mazurskiego m.in. Wyspa Czarcia, Kępa, inaczej zwana Pajęczą, i wyspa Czarci Ostrów, znana także jako Szeroki Ostrów, zaliczone zostały do tzw. użytków ekologicznych - są to obszary szczególnie chronione. Jak wymienił Trąbka, nie można w tych miejscach przekształcać terenu, uszkadzać gleby, zmieniać stosunków wodnych, likwidować zbiorników wodnych, zmieniać sposobu użytkowania ziemi oraz - co w tym przypadku najważniejsze - umyślnie zabijać dziko występujących zwierząt czy niszczyć nor oraz legowisk zwierzęcych.

Prawo natury

Dodał, że populacja gryzoni, w momencie gdy nadmiernie się rozrasta, ulega samozagładzie. Osobniki są wówczas bardziej narażone na choroby oraz łatwiejsze do upolowania przez ich naturalnych wrogów, takich jak koty czy ptaki drapieżne. Przyroda sama reguluje ilość osobników danego gatunku na określonym terytorium - zaznaczył. Przyznał, że sami żeglarze mogą przyczyniać się do zwiększenia liczebności gryzoni, zostawiając na wyspach resztki jedzenia czy śmieci.

Jeziora mazurskie i warmińskie z pokładu Błękitnego 24

Jeziora Mazurskie widziane z Błękitnego 24tvn24

Prognoza pogody na środe dla kurortów Warmii i Mazur

Prognoza pogody dla kurortów mazurskichTVN Meteo

Autor: PW/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock