Najnowsze

Dlaczego obcy milczą? Bo już nie żyją

Najnowsze

NASAKosmos jest pełen tajemnic

Czy na Wenus i Marsie istniało życie? Naukowcy twierdzą, że tak, ale nie przetrwało w związku z szybkim tempem zmiany klimatu na planetach. - Cywilizacja we wczesnym rozwoju planety jest krucha i ma małe szanse przetrwania - tłumaczą eksperci.

Naukowcy z Australian National University badają, jak mogło rozwijać się życie na innych planetach. Twierdzą, że dawniej mogło ono istnieć ale było krótkie i szybko wyginęło. Jak przyczynę podają wysokie tempo ocieplania się lub ochładzania planety. - Wszechświat prawdopodobnie jest pełen planet na których dawniej lub teraz mogłoby istnieć życie, takie jak na Ziemi. Z tego względu Kosmos może roić się od obcych - stwierdził Aditya Chopra z Australian National University. - Cywilizacja we wczesnym rozwoju planety jest krucha i ma małe szanse przetrwania - dodał.

Efekt cieplarniany

Jak podał ekspert, żeby planeta mogła stać się dobrą do zamieszkania, musi się na niej pojawić woda i dwutlenek węgla. Wytwarza się wtedy tzw. efekt cieplarniany, dzięki któremu temperatura przy powierzchni pozostaje względnie stała.

Życie na Wenus i Marsie?

Około czterech miliardów lat temu zarówno na Ziemi, jak i na Wenus i Marsie mogło istnieć życie. Jednak z stosunkowo krótkim czasie Wenus zamieniła się w planetę za gorącą, a Mars za zimną, żeby w pełni mogły rozwinąć się organizmy żywe i przystosowywać się do nowych warunków środowiska. - Stabilizacja klimatu na Ziemi prawdopodobnie odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu i rozwoju życia na naszej planecie - powiedział Charley Lineweaver, współautor badań.

Pod koniec 2014 roku badacze z amerykańskiej agencji kosmicznej zawiadomili o planowaniu nowej misji, która miałaby na celu zaludnienia Wenus. Mimo że, warunki na jej powierzchni nie są najlepsze, to zasiedlanie Planety Miłości ma naukowe uzasadnienie:

Naukowcy z NASA chcą zasiedlić Wenus
Naukowcy z NASA chcą zasiedlić WenusNASA

Autor: AD/rp / Źródło: knowridge.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości