Najnowsze

Burza na Słońcu owocuje zorzą polarną na Jowiszu

Najnowsze

JAXAWizualizacja pola magnetycznego Jowisza

Zorze polarne powstają także w atmosferze Jowisza. Różnią się jednak od tych, które podziwiamy na Ziemi. Wywołują je burze magnetyczne na Słońcu, a tworzą cząsteczki promieniowania rentgenowskiego.

William Dunn z University College London we współpracy ze specjalistami z Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) bada atmosferę Jowisza. Zaciekawia ona naukowców, ponieważ wiatr słoneczny wywołuje w okolicach biegunów gazowego olbrzyma niewidoczne dla ludzkiego oka zorze polarne. Dunn dociekał, co wywołuje zorzę i okazało się, że za burze magnetyczne odpowiadają gwałtowne wyładowania promieniowania rentgenowskiego, które wytwarza się po interakcji wiatru słonecznego z atmosferą Jowisza.

Dlaczego zorze są niewidoczne dla nas? Dzieje się tak, ponieważ powstają z promieniowania ultrafioletowego (UV) oraz rentgenowskiego (X), bez udziału długości fal z zakresu widma widzialnego.

Zorza z promieniowaniem X

Żeby zorza polarna powstała na tym gazowym olbrzymie, wiatr słoneczny musi gnać z odpowiednio dużą prędkością. Do takich sytuacji dochodzi, gdy na Słońcu ma miejsce burza magnetyczna owocująca rozbłyskami.

- Słońce nieustannie emituje strumień energii w przestrzeń kosmiczną. Jest to wiatr słoneczny. Kiedy na Słońcu dochodzi do burzy magnetycznej, cząsteczki wyrzucane w Kosmos są silniejsze, przez co "zgniatają" magnetosferę Jowisza - powiedział Dunn. - Odkryliśmy, że na biegunach Jowisza wiatr słoneczny wyzwala dużą ilość promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu powstają zorze polarne. Pokrywają one obszar większy od Ziemi - wytłumaczył naukowiec.

Dalsze analizy

Skutki burz magnetycznych na Jowiszu badano, obserwując dwa wyrzuty mas ze Słońca z 2011 roku. Analizowano, jak atmosfera Jowisza reaguje, gdy strumień energii dociera do tej planety. Zorze polarną, jaka pojawiła się wtedy na biegunach Jowisza, widać na poniższym zdjęciu.

- Najnowsze analizy pomogą nam scharakteryzować atmosferę gazowego giganta. Da nam to wskazówki na temat tego, czy na planecie przetrwałoby życie - przyznał Dunn.

Wyniki badań opublikowano 22 marca w czasopiśmie "Journal of Geophysical Research".

Zorze polarne na Jowiszu 2 października 2011 rokuNASA / CXC / UCL / W. Dunn

Słońce chwilami staje się wyjątkowo aktywne. Wtedy jej powierzchnia faluje i widać, jak dochodzi do wyrzutów mas:

Wybuchy na Słońcu
Wybuchy na SłońcuNASA

Autor: AD/map / Źródło: sci-news.com

Źródło zdjęcia głównego: JAXA

Pozostałe wiadomości