Brytyjczycy chcą prognozować zjawiska kosmiczne

Wybuch na Słońcu prowadzi do powstawania zórz polarnych

Zjawiska zachodzące w kosmosie mają duży wpływ na technologie, z których korzystamy - mogą np. zakłócać komunikację radiową. Dlatego też badacze z brytyjskiego Biura Meteorologicznego (Met Office) oraz naukowcy z Uniwersytetu w Exeter pracują nad metodami prognozowania takich zjawisk.

Specjaliści z Met Office i badacze z Uniwersytetu w Exeter pracują w dwóch zespołach.

Pierwszy chce sprawdzić, jak kosmiczna pogoda wpływa na ziemską termosferę (warstwa atmosfery na wysokości 90-600 km). Celem drugiego zespołu (możliwym do zrealizowania dopiero za kilka lat) jest zbadanie oddziaływania kosmicznej pogody na atmosferę planet pozasłonecznych. Badacze z obu grup modyfikują modele klimatyczne, jakimi posługuje się Mett Office tak, żeby możliwie jak najlepiej dostosować je do wypełniania nowych zadań.

Potrzebny użyteczny system

- Pogoda panująca w kosmosie wpływa m.in. na lotnictwo, komunikację radiową czy nawigację satelitarną. Dlatego też pracujemy nad narzędziami do jej przewidywania - mówi David Jackson z Met Office, pracujący w pierwszym zespole. - Żeby stworzyć użyteczny system informujący o kosmicznych warunkach pogodowych, musimy umieć łączyć ze sobą dane pochodzące ze Słońca, z przestrzeni międzyplanetarnej oraz z Ziemi - mówi.

Poza Układem Słonecznym

Drugi zespół badaczy zajmuje się przystosowaniem modeli synoptycznych Met Office w taki sposób, żeby nadawały się do studiowania klimatu planet pozasłonecznych. Wśród badaczy, którym przewodzi Isabelle Barrafe z Uniwersytetu w Exeter, są astrofizycy, klimatolodzy i meteorolodzy.

- Narzędzie, nad którym pracujemy okaże się cennym źródłem informacji w kolejnej dekadzie, kiedy astronomowie będą dysponowali większą ilością danych na temat planet pozasłonecznych - mówi David Acreman z Met Office.

- Większość z odkrytych dotąd planet pozasłonecznych to gazowe giganty orbitujące bardzo blisko gwiazd - mówi. - Planety są przez te gwiazdy silnie napromieniowane, ponadto po ich jednej stronie trwa ciągła noc, a po drugiej jest nieustający dzień. Chcemy pokazać, w jaki sposób ciepło rozchodzi się po obu stronach planet. Postanowiliśmy przyjrzeć się także wzorom cyrkulacji wiatru oraz ich wpływowi na strukturę wewnętrzną planet. Modele nam w tym pomogą - tłumaczy.

Głównym celem badaczy drugiej grupy pozostaje jednak kompleksowe zbadanie atmosfer planet pozasłonecznych oraz zweryfikowanie, czy panujące na nich warunki przypominają te istniejące w Układzie Słonecznym.

Różne środowisko

- Adaptacja modeli klimatycznych Met Office oraz późniejsze ich użycie pozwoli nam zrozumieć, w jaki sposób fizyka rządzi pogodą i klimatem w środowisku tak różnym od naszego - podsumowuje Nathan Mayne z Uniwersytetu w Exeter.

Autor: map/mj / Źródło: space.com, Met Office

Pozostałe wiadomości