Najnowsze

Asyż się zapada

Najnowsze

Asyż zapadł się aż o 15 cm

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odkryli, że Asyż, miasto znane jako miejsce narodzin św. Franciszka, zapada się. Według nich historyczne miasto we włoskim regionie Umbria w ciągu ostatnich 20 lat obniżyło się o aż 15 centymetrów.

Włoskie media podały, że badacze dokonali tego odkrycia dzięki analizie zdjęć wykonanych przez satelity ESA. Kontynuują swoje obserwacje, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o ruchu ziemi w rejonie tego średniowiecznego miasta, dotkniętego silnym wstrząsem sejsmicznym w 1997 roku.

Zjawisko nie jest groźne Burmistrz miasta Claudio Ricci uspokoił miejscową ludność, kiedy tylko dotarły do niej wiadomości o powolnym zapadaniu się Asyżu. - Nie istnieje żadne zagrożenie - zapewnił, podkreślając, że prawdopodobnie jest to normalne zjawisko geologiczne. Ponadto burmistrz wyjaśnił, że nie ma żadnych sygnałów o jakimkolwiek wpływie tego zjawiska na budynki mieszkalne i zabytki, spośród których, jak przypomniał, trzy tysiące zostało gruntownie odrestaurowanych i umocnionych po trzęsieniu ziemi sprzed 14 laty. Jednocześnie władze Asyżu wyraziły nadzieję, że ESA przekaże odpowiednim instytucjom, między innymi włoskiej Obronie Cywilnej, wyniki swych badań.

Autor: map//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości