Najnowsze

Afryka odczuwa zmiany klimatu, wywołane przez gazy cieplarniane sprzed 10 tysięcy lat

Najnowsze

Wizualizacja zmian stężenia dwutlenku węgla
NASAWizualizacja zmian stężenia dwutlenku węgla

Gazy cieplarniane, które dostały się do atmosfery 10 tysięcy lat temu, zmieniły klimat Afryki. Spowodowały, że w niektórych regionach zaczął padać deszcz. W rezultacie suche pustynie zamieniły się w tętniące życiem sawanny. Szacuje się, że około 10 tys. lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było na podobnym poziomie, jak na początku rewolucji przemysłowej.

Najnowsze badania, opublikowane w magazynie "Science", wykazały, że wzrost stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze (m.in. dwutlenku węgla) około 10 tys. lat temu przyczynił się do zmiany klimatu w Afryce. W tamtym okresie emisja gazów o potencjale cieplarnianym do atmosfery odbywała się jedynie z naturalnych źródeł.

Szacuje się, że około 10 tys. lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było na podobnym poziomie jak na początku rewolucji przemysłowej, czyli na przełomie XVIII i XIX wieku.

Historyczne gazy cieplarniane

Analiza została przeprowadzona dzięki inicjatywie Narodowej Fundacji Naukowej w Stanach Zjednoczonych (NSF) i naukowców z Departamentu Energii (DOE). Wykazali oni powiązanie, które łączy ilość gazów cieplarnianych w gazowej otoczce Ziemi i zmiany typu pogody i klimatu w niektórych regionach naszej planety.

- Badania te są ważne, ponieważ pomogą zweryfikować wskazania modeli, dotyczące zwiększającej się koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze. Dowiemy się jak to wpływa na zmianę warunków opadowych na niektórych obszarach Ziemi - powiedział Peter Clark, paleoklimatolog z Uniwersytetu w Oregonie.

Dawno dawno temu na Ziemi Około 21 tys. lat temu pokrywa lodowa w Północnej Ameryce i Europie zaczęła się cofać na północ. Topiący się lód uwolnił do światowego oceanu duże ilości słodkiej wody. Wywołało to naturalny prąd morski, który wywierał wpływ na różne komponenty środowiska przyrodniczego. Klimat nad Afryką zareagował w taki sposób, że opad deszczu nad Czarnym Lądem na przestrzeni 14 tys. lat do 3 tys. lat temu stał się bardziej popularny. Naukowcy określają ten czas wilgotnym okresem Afryki (z angielskiego African Humid Period). W związku z tym dawniej pustynne obszary na południu kontynentu zamieniły się w tętniące życiem sawanny.Tysiące lat temu oś naszej planety była inaczej skierowana do Słońca niż obecnie. Z tego powodu północna półkula otrzymała dodatkowe ciepło od promieniowania słonecznego. Zrodziły się silne okresowe wiatry (monsuny) na północnej półkuli, które z kolei przyniosły dodatkowe opady deszczu.Przełomowe badania?

Odpowiednio wykorzystane dane mogą nam powiedzieć, co czeka Afrykę w nadchodzącym dziesięcioleciu.

Obecnie naukowcy weszli w posiadanie bardziej solidnych dowodów, które umacniają twierdzenie o wpływie gazów cieplarnianych na zmiany klimatu. Analizy mogą być dowodem, że gazy o potencjale cieplarnianym są groźnym źródłem zmian klimatu w przestrzennej skali globalnej jak i w skali czasowej. Okazało się, że nadmierne ilości groźnych związków nie od razu odzwierciedlają się w warunkach atmosferycznych i środowiskowych, ale wpływają na klimat i na wszystkie komponenty naszej planety na przestrzeni tysięcy lat. Analizy potwierdzają, że również naturalna emisja gazów cieplarnianych do atmosfery znacząco wpływa na kształtowanie się klimatu w różnych regionach naszego globu.

Autor: AD/mk / Źródło: presstv.ir, techtimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości