10-latka uważała na geografii, uratowała setkę ludzi przed tsunami

Reuters TVLekcje geografii mogą być bardzo cenne

Tilly Smith dziesięć lat temu pokazała, jak cenna może być... lekcja geografii w szkole. Wyniosła z niej wiadomości, dzięki którym uratowała życie wielu osobom podczas tragicznego tsunami.

26 grudnia 2004 r. na Oceanie Indyjskim, na skutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1, utworzyła się fala tsunami, która pozbawiła życia 230 tys. osób. Wśród zabitych znaleźli się m.in. obywatele Indonezji, Indii i Sri Lanki. W Tajlandii zginęło prawie pięć tysięcy osób. Ta liczba byłaby wyższa, gdyby nie pewna dziewczynka, która w odpowiednim momencie wykorzystała wiedzę zdobytą w szkole.

Bohaterka ze szkolnej ławki

Koniec grudnia 2004 r. Tilly Smith, 10-letnia wówczas Brytyjka, spędzała z rodzicami na wyspie Phuket. Na krótki czas przed tym, jak do wybrzeży przybyła wielka fala, Tilly wypoczywała na plaży Mai Khao.

- Było jak w raju - opisywała.

Po pewnym czasie zaczęło się jednak robić niespokojnie. Wody oceanu wzburzyły się, a statki, które widniały na horyzoncie, zaczęły gwałtownie podskakiwać. Tilly szybko skojarzyła kilka faktów, z którymi zaledwie dwa tygodnie wcześniej zapoznała się na szkolnej lekcji geografii. Między innymi taki, że na kilka minut przed uderzeniem wielkiej fali woda z wybrzeża cofa się w głąb oceanu.

- Gdy tylko uświadomiłam sobie, co za chwilę może się wydarzyć, natychmiast poinformowałam swoją mamę - mówiła potem Tilly. - Nadciąga tsunami. Jestem tego pewna - tłumaczyła mamie.

Rodzice nie zbagatelizowali przeczuć córki. Natychmiast ostrzegli ludzi na plaży. Dzięki temu Mai Khao, jako jedna z nielicznych na wyspie Phuket była wyludniona przed uderzeniem tsunami, a w jej obrębie nikt nie zginął.

Tilly udało się uratować łącznie ponad 100 osób.

Własna asteroida

Od czasów katastrofy Tilly bywała na Phuket w związku z obchodami rocznic tsunami. W tym roku, równo 10 lat po tragicznym wydarzeniu, także odwiedziła Mai Khao.

Dziś już 20-letnia kobieta nadal cieszy się ogromną sympatią - zarówno w Tajlandii, jak i w innych rejonach świata. Za bohaterskie skojarzenie faktów honorowano ją w różny sposób - na jej cześć m.in. nazwano asteroidę. 20002 Tillysmith okrąża Słońce raz na pięć lat i 259 dni.

Autor: AD/map / Źródło: telegraph.co.uk, abcnews.go.com

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV

Pozostałe wiadomości