Informacje
 • Zmiany klimatu "zagrażają losom ludzkości"

  06-11-2019 16:15 Raport naukowców
  Gazy cieplarniane osiągnęły rekordowe poziomy Foto: Shutterstock | Video: World Meteorological Organisation

  Raport o katastrofalnych skutkach zmian klimatu opublikowano na łamach czasopisma "BioScience". Jego autorzy ostrzegają, że zmiany klimatyczne nasilają się szybciej niż wcześniej przewidywano. Pod artykułem podpisało się już ponad 11 tysięcy naukowców ze 150 krajów.

  Badania dotyczące wpływu działalności człowieka na planetę pokazują, że w ciągu ostatnich 40 lat szkodliwa emisja gazów cieplarnianych szybko wzrosła, a rządy nie czynią wystarczających postępów w walce z kryzysem klimatycznym. "Naukowcy są moralnie zobligowani do ostrzegania ludzkości przed zagrożeniami niosącymi katastrofalne następstwa i do mówienia, jak jest naprawdę" - piszą autorzy raportu opublikowanego we wtorek na w czasopiśmie "BioScience".

  W artykule przeanalizowano dane z ostatnich 40 lat, obejmujące zużycie energii, temperaturę powierzchni Ziemi, populację, wylesianie, stan lodu polarnego, wskaźniki wzrostu populacji i emisje dwutlenku węgla. Autorzy raportu ostrzegają, że zmiany klimatyczne nasilają się szybciej niż przewidywała większość naukowców i "zagrażają naturalnym ekosystemom i losom ludzkości".

  Zmiany klimatu

  Autorami raportu są specjaliści w dziedzinie ekosystemów i globalnego rozwoju: William J. Ripple i Christopher Wolf z Oregon State University (USA), Thomas M. Newsome z University of Sydney (Australia), Phoebe Barnard z University of Cape Town (RPA) i William R. Moomaw z Tufts University (USA). Pod artykułem podpisało się już ponad 11 tysięcy naukowców ze 150 krajów.

  W raporcie naukowcy zwracają uwagę na fakt, że populacja ludzi na świecie ciągle rośnie w skali 80 milionów osób rocznie. Według nich światowa populacja musi się ustabilizować - a najlepiej stopniowo zmniejszać - aby zapewnić społeczną integralność. Według nich, istnieją sprawdzone i skuteczne strategie polityczne, które wzmacniają prawa człowieka a jednocześnie obniżają wskaźniki dzietności i zmniejszają wpływ wzrostu liczby ludności na emisje gazów cieplarnianych i utratę różnorodności biologicznej.

  "Mimo rosnącej od kilku dekad świadomości na temat kryzysu ekologicznego, niewiele zrobiono w skali globalnej, żeby mu zapobiec" - piszą autorzy publikacji.

  Katastrofa ekologiczna

  Badacze wskazują na sześć obszarów, które należy wziąć pod uwagę w skali całego globu, żeby spowolnić katastrofę ekologiczną. Są to: rezygnacja z paliw kopalnych, redukcja zanieczyszczania atmosfery, np. metanem i sadzą, redukcja spożycia mięsa, ochrona i rekultywacja ekosystemów, stworzenie gospodarki wolnej od emisji dwutlenku węgla, ustabilizowanie przyrostu populacji poprzez inwestycje w planowanie rodziny i edukację dziewcząt.

  - Chcę, abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę, że my, jako istoty ludzkie i mieszkańcy tej planety, musimy wspólnie podjąć działania mające na celu ochronę środowiska - powiedziała Leslie Duram, profesor geografii i zasobów środowiska z Southern Illinois University.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • porównajcie sobie wengiel wczesniej a dzisjejszy
  moze powino byc jak dawniej sprzedawac dobrej jakosci dawniej jak wengiel był złej jakosci to był wycofywany wengiel wczesniej tak nie smierdzial asz sie szklił kazdy na swi wengiel był w kuchni na wsiach nikt sie nie czepiał
  ~thomass /2019-12-12 20:03
 • Inwestycje w edukacje dziewczat??? Serio?
  Nie wiem, moze stan rzeczy ostatnio sie zmienil, ale ostatnio jeszcze do poczecia dzieci byli potrzebni zarowno kobieta jak i mezczyzna. Edukacja dziewczat jest wspanialym pomyslem, ale nie wiem na ile sie przyda w patriarchalnych spoleczenstwach, gdzie kobieta nie jest w stanie decydowac o niczym w tym o tym czy chce uprawiac seks i czy sie zabezpieczyc. Moze warto zaczac od mezczyzn skoro wszystkie ankiety pokazuja, ze to wlasnie my jestesmy bardziej nieczuli na kwestie klimatu i ekologii??
  ~pedro /2019-11-07 21:10
 • Klimat to złożony system wieloczynnikowy
  Wiedzą o tym meteorolodzy,którzy poświęcają dużo czasu,aby ich prognozy sprawdzały się.Klimat jest chaotycznym systemem,którego działanie,nawet po dziesiątkach lat intensywnych badań i wydaniu miliardów dolarów na ten cel, naukowcy dopiero zaczynają trochę rozumieć.Dlatego dziwi mnie postawa tych naukowców,którzy przypisują winę tylko jednemu z wielu elementów składowych klimatu - dwutlenkowi węgla.
  ~Lech /2019-11-07 20:52
 • Z klimatem jeszcze nikt nie wygrał
  Ludzkość powinna pocieszać się tym, że oprócz zagrożenia ze strony klimatu, naukowcy nie widzą innych zagrożeń dla naszej cywilizacji.Moim zdaniem powinni zając się flautą na słońcu, która może być największa od 200 lat, jego polem magnetycznym,oraz zwiększonym promieniowaniem kosmicznym,które przy minimalnej aktywności słońca potęguje sie w całym Układzie Słonecznym,co może zakłócać,a nawet zaburzać klimat na Ziemi.Tymczasem oni zaczynają wprowadzać system nakazu i zakazu dla przeciętnego człowieka. Planowanie rodziny kojarzy mi się nakazem 2+1 w Chinach, pod groźbą sankcji.Oby system totalitarny,tak bardzo tępiony,nie wrócił do łask na naszej planecie.
  ~Lech /2019-11-07 13:53
 • A może zamiast ograniczać emisje
  To jakoś odbić nadmiar promieni słonecznych satelitami. Bo to ograniczanie emisji i tak nic nie da. Powinniśmy zbudować coś dzięki czemu będziemy regulować temperaturę na Ziemi w jedną lub drugą stronę. Na tym powinni się dziś skupić wszyscy naukowcy. Na to powinny się złożyć finansowo wszystkie panstwa.
  vacarius /2019-11-06 23:30
 • mroczne to
  Nieciekawa wizja. Każdy z nas ma na to wpływ a ludzi przybywa w zastraszającym tempie.Planeta nie jest z gumy, to delikatny i już mocno rozregulowany system.
  Rdeq /2019-11-06 22:11
 • wierzycie naukowcom?
  topniejace lody spowoduja podniesienie oceanow.Bycmoze ale te lody ponizej poziomu moza po stopieniu sie pomniejsza swoja obietosc o 10% a woda z lodowcow na powiezchno wypelni ten ubytek i bedzie 0 podwyzki oceanow.
  Chca leciec na inne planety a nasjblizsza gwiazda to 4 lata swietlne.
  Ksiezyc jest oddalony od zlemi o 0,5 sekundy swietlnej.
  ~rogol /2019-11-06 20:47
 • ważny jest rozsadek
  Nie zgadzam się na obciążanie ludzi. Chcę jeździć samochodem i lubię samotną jazdę. Z niczego nie będę rezygnował. To rządy powinny poprawić infrastrukturę, planować tereny zielone na każdym osiedlu, eliminować silniki spalinowe na rzecz elektrycznych, zamknąć kopalnie, itp ale nie robić nic kosztem ludzi ale zmienić system dla ludzi. Czyńmy sobie Ziemię poddaną ale w sposób przyjazny dla niej.
  ~Bernard /2019-11-06 20:36
 • Populacja rosnie
  tak rosnie, co roku 100mln ludzi netto w skali świata. W kwietniu 2019 dobiliśmy do 9 mld ludzi - czyli jakieś 1,3 mld różnicy w stosunku do tego co oficjalnie się "doliczyliśmy" .
  ~Maciej__M /2019-11-06 19:57
 • masakra?
  Ludzie nie palcie tyle papierosow,widzita co robita Smog,poznaj kolory powitrza i scieme,ale jak latamy samolotami na kawe do domu czy odwiedziny,samolotow wiecej jak aut na swiecie dziwic sie .
  ~szpieg /2019-11-06 19:50
 • szóste wymieranie
  wpisz w google te zdanie Szóste wymieranie. Wstrząsający raport ONZ o przyszłości naszej planety
  ~Pulpecinski /2019-11-06 19:24
 • Ale samolot i tak poleci z nami czy bez nas
  Ale samolot i tak poleci z nami czy bez nas. To że ktoś zrezygnuje z wakacji w Grecji nie znaczy, że wstrzymają cały ruch na lotnisku Okęcie i samolot zostanie zwrócony, bo 1 siedzenie jest puste. Nie przesadzajmy akurat to jest kiepski przykład, ale przykład z rowerem czy komunikacją miejską jest w dziesiątkę. Codziennie widzę dziesiątki aut stojących w korku i oczywiście w środku siedzą po jednej osobie na auto, bo jaśnie książę musi zadek wieźć autem, nie łaska tramwajem.
  ~ekolog /2019-11-06 17:40
 • A u nas całkowita odwrotność...
  Nie rezygnujemy z paliw kopalnych (a wręcz rozwijamy przemysł), tym samym nie redukujemy zanieczyszczeń wpadających do atmosfery. Rząd również robi wszystko by rodziło się coraz więcej dzieci no i edukacja dziewcząt / dzieci - to temat ostatnio bardzo wrażliwy.... Powodzenia nam życzę.
  ~Patryk /2019-11-06 17:37
 • Juz po nas
  bez nas.
  rajstopak /2019-11-06 17:23
 • Populacja rośnie?
  To nie populacja rośnie, tylko dzięki komputeryzacji lepiej można policzyć ludzi zamieszkujących na do tej pory nie objętych żadną sensowna administracją terenach. W krajach cywilizowanych trend demograficzny jest od lat ujemny.
  Henrykkk /2019-11-06 17:17
 • Polska powina
  budowac kopalnie wegla kamiennego, bo nam sie to nalezy!!!
  rajstopak /2019-11-06 16:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...