Informacje
 • Zamknięte szkoły, odwołane loty.
  Tajfun Mitag uderzy w Tajwan

  30-09-2019 12:26 Prędkość wiatru dochodzi do 162 km/h

  Tajwan szykuje się na przejście tajfunu Mitag, który w poniedziałek wieczorem, według synoptyków, uderzy w północną i północno-wschodnią część wyspy. Zamknięto już szkoły, biura i instytucje finansowe.

  Tajwańskie biuro meteorologiczne zalicza Mitag do drugiej kategorii tajfunów w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Prędkość wiatru dochodzi już do 162 kilometrów na godzinę - podała tajwańska agencja prasowa CNA.

  W poniedziałek w południe czasu lokalnego (o godz. 6 rano w Polsce) żywioł znajdował się 290 kilometrów na południowy wschód od powiatu Yilan, do którego zbliżał się z prędkością 27 kilometrów na godzinę - przekazała CNA. Biuro ogłosiło alarm pogodowy na obszarze metropolitarnym stolicy wyspy, Tajpej, w mieście portowym Keelung i innych miastach na północy Tajwanu. Wydało również ostrzeżenie dla jednostek morskich pływających wokół wyspy. W pogotowiu jest 12 tysięcy żołnierzy.

  Odwołane loty, zamknięte szkoły

  Z powodu zbliżającego się żywiołu odwołano ponad 150 lotów i połączeń promowych. W związku z możliwymi osunięciami ziemi i powodziami zamknięto kilka autostrad.

  W poniedziałek rano silne wiatry spowodowały przerwy w dostawach prądu do 2,7 tysiąca domów.

  We wtorek po południu, po przejściu nad Tajwanem, Mitag najprawdopodobniej uderzy w wybrzeże prowincji Zhejiang w Chinach, wywołując obfite opady deszczu również w Szanghaju i prowincjach Fujian oraz Jiangsu - podały państwowe chińskie media, powołując się na krajowych synoptyków.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...