Informacje
 • Wieje z prędkością aż 325 km/h. Przepotężny cyklon sunie na Fidżi

  20-02-2016 12:54 Ma szansę przejść do historii
  Wieje z prędkością aż 325 km/h. Przepotężny cyklon sunie na Fidżi

  Cyklon Winston przybiera na sile

  Fot.: NASA, film: Reuters TV

  W sobotę 20 lutego na Fidżi ogłoszono ogólnokrajową godzinę policyjną. Linie lotnicze wstrzymują loty, a premier ostrzega mieszkańców i zaleca im znalezienie schronienia przed cyklonem, który może okazać się najpotężniejszym w historii na terenie wysp pacyficznych.

  Po tym, jak w zeszłym tygodniu cyklon tropikalny Winston uderzył w wyspy Tonga, nasilił się i zmienił tor. Teraz podąża w kierunku miasta Suva, stolicy Fidżi, z prędkością 230 km/h, a porywy wiatru dochodzą do 325 km/h.

  Należy znaleźć schronienie

  Premier Fidżi Frank Bainimarama ostrzega mieszkańców, żeby przygotowali się na "okropne wydarzenie".

  - Nie możemy być beztroscy. Jestem szczególnie zaniepokojony tym, że niektórzy ludzie na obszarach miejskich zdają się nie zauważać powagi zagrożenia - mówi Bainimarama.

  O tym, że została zastosowana godzina policyjna, rząd poinformował na Facebooku. Zaczęła ona obowiązywać od 18 lokalnego czasu. Dla populacji prawie 900 tys. osób ogłoszono listę 758 ośrodków ewakuacyjnych.

  Jest nadzieja

  Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs - OCHA) ogłosiło, że cyklon obrał taką drogę, że być może Suva nie odczuje pełnej siły jego wiatru. W skali Saffira-Simpsona, określającej siłę huraganu, Winston został sklasyfikowany jako cyklon piątej, czyli najwyższej kategorii.

  Huragany o tej sile powodują całkowite zrywanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych oraz zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Możliwe są także powodzie występujące na dużym terenie. Czasami wymagana jest całkowita ewakuacja ludności.

  W związku z zawieszeniem ruchu powietrznego na lotnisku Nadi na Fidżi linie lotnicze Virgin i Jetstar wstrzymały loty w obie strony.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...