Informacje
 • W ciągu doby stał się potworem. Prędkość wiatru sięga 250 km/h

  08-10-2014 17:30 Tajfun Vongfong w 24 godziny przeistoczył się w supertajfun

  Supertajfun Vongfong widziany z orbity we wtorek 7 października. Na filmie tajfun Fanfon na zdjęciach satelitarnych w dniu 3 października

  Dan Lindsey / NOAA

  Supertajfun Vongfong przez ostatnie 24 godziny znacznie nabrał na sile, przeistaczając się w zjawisko drugiej kategorii - w "potwora". Tym samym stał się najsilniejszym zjawiskiem tego typu na kuli ziemskiej w ostatnim roku. Modele meteorologiczne przewidują, że może okazać się równie tragiczny w skutkach, co zeszłoroczny tajfun Haiyan, który zabił 6308 osób.

  Według pomiarów w poniedziałek, 6 października, prędkość wiatru tajfunu Vongfong wynosiła 143 km/h.

  Z kolei pomiary wykonywane następnego dnia wykazały, że wiatr rozpędził się do prędkości 250 km/h, a ciśnienie w centrum spadło do 908 hPa.

  Prędkość wzrośnie, ciśnienie spadnie

  Prognozy nie są optymistyczne - prędkość może jeszcze wzrosnąć, a ciśnienie - spaść do 895 hPa.

  Na szczęście, jak prognozują eksperci, przed uderzeniem w Japonię supertajfun osłabnie, stopniowo "spadając" w skali Saffira-Simpsona do kategorii trzeciej, a następnie do drugiej w miarę zbliżania się do wysp.

  Skręt przed lądowaniem

  Centrum ostrzegania przed tajfunami (Typhoon Warning Center - red.) zapowiada, że Vongfong wejdzie na ląd w przeciągu 24 do 48 godzin od strony prefektury Kagoshima, położonej na południu wyspy Kiusiu.

  Zdaniem amerykańskich naukowców "lądowanie" supertajfunu Vongfong w Japonii poprzedzi "gwałtowny" skręt na północ.

  Groźna obietnica powodzi

  Vongfong, szósty z kolei tajfun o sile wiatru przekraczającej 240 km/h, niesie ze sobą groźbę kolejnych powodzi i osuwisk. Obszar, przez jaki supertajfun Vongfong przejdzie, boryka się ze kłopotami wywołanymi "odwiedzinami" tajfunu Phanfone. Nasiąknięta gleba nie przyjmuje już więcej wody.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Okinawa
  No tak, robia to specjalnie zeby zatrzymac normalny dzien pracy w bazach wojskowych na okinawie I mainland.. A I jeszcze trzeba naprawic szkody, wydac na to tysiace dolcow... Przetransportowac samoloty z powrotem ktore na okres tafjunu wysyla sie na polnoc albo korei. Brawo! Masz racje ;) pozdrowienia z oki
  :)
  ~Oki /2014-10-10 08:46
 • Haarp
  ach te teorie spiskowe!
  ~ala /2014-10-09 21:37
 • HAARP
  Niech wyłączą HAARP i przestaną rozpylać aerozole z samolotów a wszystko wróci do normy. "The History of Space Weather Control" - wszystkiego się dowiecie. Wywołanie takiego tajfunu to żaden problem dla USA. HAARP potrafi nawet wywoływać trzęsienia ziemi.
  ~mechanicall /2014-10-09 15:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...