Informacje
 • Śnieżyce w Stanach. Półmetrowe zaspy i chaos na drogach

  13-01-2019 10:49 Atak zimy w USA
  Niecodzienne widoki w sadzie owocowym - lodowe jabłka Foto: PAP/EPA/STEVE POPE | Video: Andrew Sietsema

  Rozległy front śnieżny zaatakował Stany Zjednoczone powodując chaos na drogach i w komunikacji lotniczej. Oblodzone drogi były przyczyną licznych wypadków, w których zginęło pięć osób.

  Niż, który przyniósł ulewne deszcze w Meksyku, teraz jest przyczyną obfitych opadów śniegu w Stanach Zjednoczonych. Przesuwający się w kierunku wschodnim od Gór Skalistych odchodzący od niżu śnieżny front rozciąga się od Kansas i Nebraski aż do Iowa, Illinois, Indiana i Missouri. Zaspy śnieżne sięgają nawet pół metra.

  Atak zimy

  - Burza śnieżna uderzyła w Kansas i Missouri, a następnie zaczęła zwiększać swój zasięg na kolejne stany: Iowa, Illinois, Indiana i Ohio - powiedział Andrew Orrison, meteorolog z amerykańskiego Biura Przewidywania Pogody.

  W piątek pięć osób zginęło w wypadkach spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi na drogach w Missouri - podały stanowe służby drogowe.

  - To mokry, ciężki śnieg który się strasznie przyczepia – powiedział Scott White, rzecznik patrolu.

  W sobotę siedzenia na stadionie Arrowhead Stadium, w Kansas City były pokryte śniegiem. W niedzielę ma odbyć się tam mecz futbolu amerykańskiego pomiędzy drużynami z Kansas oraz Indianapolis.

  Pół metra śniegu

  Największe opady odnotowano w Saint Louis, gdzie spadło prawie pół metra śniegu. Jak przewidują meteorolodzy, opady wystąpią również w niedzielę.

  Kilkadziesiąt lotów zostało odwołanych na międzynarodowym lotnisku w Saint Louis. Władze portu lotniczego określiły we wpisie na Twitterze opady śniegu jako "jedną z największych burz śnieżnych ostatnich kilku lat". Wieczorem w niedzielę obfite opady śniegu spodziewane są w rejonie Appalachów oraz środkowego Atlantyku.

  - Patrząc na to, jak zimno jest na środkowym wschodzie, a także w rejonie środkowego Oceanu Atlantyckiego, mieszkańcy, którzy będą chcieli wyjść na zewnątrz, powinni się ciepło ubrać - powiedział meteorolog Andrew Orrison.

  Jak podały Narodowe Służby Pogodowe (NWS), w Waszyngtonie może spaść od 15 do 20 centymetrów śniegu. W północnej Wirginii dosypie go jeszcze więcej, nawet 25 cm. Podobnie może być w Maryland oraz w Baltimore.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...