Informacje
 • Rzeka niejeden ma kolor. Zmiany widać na zdjęciach satelitarnych

  28-02-2021 15:24 Cieki wodne w USA

  Różne barwy rzek w USA

  NASA

  Rzadko można spotkać rzeki w jednym kolorze. Na całym świecie występują w odcieniach żółci, zieleni, błękitu i brązu. Zmiany w środowisku mogą przyczyniać się do zmian koloru wody, przez co odbiega ona od typowego dla siebie odcienia. Badania pokazują, że w ciągu niemal 35 lat w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych zmienił się kolor około jednej trzeciej rzek.

  Poniższa mapa została stworzona z 234 727 zdjęć satelitarnych zebranych w latach 1984-2018 przez satelity Landsat. Rzeki oznaczono takim kolorem, jak w przybliżeniu postrzega je nasz wzrok.

  Obejmuje ona ponad 100 tysięcy kilometrów dróg wodnych o szerokości co najmniej 60 metrów. W trakcie badania około 56 procent rzek było przeważnie żółtych, a 38 proc. zielonych.

  Jak zaznaczył główny autor badania, hydrolog John Gardner z Uniwersytetu Pittsburskiego w Pensylwanii, "to nic niezwykłego, że rzeki zmieniają kolory". Wpływają na to między innymi takie czynniki jak stężenie osadów, glonów czy ilości rozpuszczonej w wodzie materii organicznej. Przykładowo, rzeki o żółtym odcieniu zawierają w sobie więcej osadów, ale mniej glonów. W wodzie zabarwionej na zielono dominują zwykle algi. Natomiast za niebieski kolor wody, który jest zazwyczaj łatwiejszy do zobaczenia, odpowiada mała zawartość glonów i osadów.

  "Pierwsza wskazówka"

  Badania wykazały, że około 21 procent rzek stało się bardziej zielonych. Najczęściej chodziło o te w zachodniej części USA. Około 12 proc. rzek zmieniło swój kolor na żółty, przy czym większość z nich występowała we wschodnich regionach.

  - Zmiany w kolorze rzeki służą jako pierwsza wskazówka, która mówi nam o tym, że coś dzieje się w pobliżu - wyjaśnił hydrolog.

  Naukowcy odkryli, że najbardziej ekstremalne przykłady zmiany koloru wody w rzece dotyczą tych znajdujących się w pobliżu innych zbiorników wodnych. Te rzeki, które najszybciej zmieniały swój kolor dwukrotnie częściej znajdowały się w promieniu 25 kilometrów w górę lub w dół od tamy lub w granicach obszaru miejskiego.

  Zdjęcia poniżej ukazują zmiany koloru wody w rzece Rio Grande w pobliżu zbiornika retencyjnego Elephant Butte w stanie Nowy Meksyk od 12 czerwca 1986 roku do 9 czerwca 2020 r. Widać, że na przestrzeni lat woda zmieniła swój odcień na jaśniejszy. Gardner wyjaśnił, że na kolor rzeki mogą wpływać zmiany w powierzchni zbiornika. W tym przypadku, co także widać, zbiornik się skurczył.

  - Nasze wyniki nie wskazują, czy zmiany koloru są dobre, czy złe pod względem jakości wody, ale pokazaliśmy, że możemy wykryć pewne trendy - tłumaczył Gardner. - Następnym krokiem jest zbadanie, co ludzie robią, aby spowodować te zmiany i czy jest to poprawa, czy degradacja - dodał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...