Informacje
 • Raport: grozi nam niedobór wina. Odbije się to na cenach

  03-11-2013 08:30 Analitycy: szczególnie trudna sytuacja panuje w Europie

  Światu grozi niedobór wina - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu analityków Morgan Stanley. Według nich, zapotrzebowanie rynku na wino zdecydowanie przekracza możliwości producentów. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Europie, gdzie - jak informują analitycy - za spadek produkcji wina odpowiada zła pogoda.

   

  Raport Morgan Stanley alarmuje, że w roku 2012 popyt na wino "przekroczył dostawy o 300 milionów skrzynek". - To największy niedobór w dostawach od 40 lat - podkreślają analitycy.

  Sytuacja na rynku produkcji wina systematycznie się pogarsza od roku 2004, kiedy to zanotowano rekord w produkcji - 600 milionów skrzynek nadwyżki w stosunku do potrzeb rynku.

  Pijemy coraz więcej

  Z dokumentu przygotowanego przez analityków Morgan Stanley wynika, że światowa konsumpcja wina rośnie od roku 1996. Wyjątek stanowią lata 2008-2009, kiedy to odnotowano spadek konsumpcji. Analitycy wyliczyli, że zapotrzebowanie rynku na wino wynosi około trzech miliardów skrzynek rocznie.

  Szczególnie trudna sytuacja panuje w Europie, gdzie produkcja w 2012 rok spadła o 10 proc. Lepsza sytuacja panuje na innych kontynentach, gdzie odnotowano wzrost produkcji. Z raportu wynika także, że Francuzi nadal spożywają najwięcej wina (12 proc.), na drugim miejscu znaleźli się obywatele USA.

  Winna pogoda

  Morgan Stanley informuje, że na świecie jest ponad milion producentów wina, którzy dostarczają rocznie około 2,8 miliarda skrzynek. Jednak Morgan Stanley zwraca uwagę, że w Europie obserwujemy "spadek produkcji" wina, spowodowany złą pogodą, która wstrzymuje proces odpowiedniego rozwoju winogron.

  - Jeżeli obecne trendy się utrzymają, wtedy liczba producentów będzie maleć, pogłębiając dodatkowo trudną sytuację na rynku, co będzie miało istotny wpływ na wzrost cen wina - alarmują analitycy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wino
  Teraz inni producenci mniej znani z innych krajów będą chcieli przejmować ten rynek
  więc wina nie braknie. Tam też są świetne wina które zasługują na światową renomę i wzrost popularności.
  ~Nowy /2013-12-16 10:31
 • Wino
  Wino nie jest towarem pierwszej potrzeby. I to jaka będzie jego cena niewiele osób interesuje. To raczej dobro luksusowe. Można tak samo z niego zrezygnować jak i z innych używek.
  ~observer /2013-11-04 16:00
 • Niedobór wina
  To problem tak poważny, że takie bzdety jak globalne ocieplenie, zagrożenie nuklearne, zatrucie środowiska, głód w krajach trzeciego świata po prostu się nie liczą! koniec świata jest bliski!
  ~ala /2013-11-04 12:31
 • wino
  TOŻ TO ARMAGEDDON
  ~AKU /2013-11-04 06:37
 • I jacy my pijemy więcej? Słowa w tym raporcie o Polakach nie ma.
  Za to jest o Chińczykach.
  ~ku1 /2013-11-03 12:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...