Informacje
 • Powódź dręczy Chiny. Żywność droższa o 40 proc.

  19-06-2011 17:41 Setki milionów dolarów strat
  Powódź dręczy Chiny. Żywność droższa o 40 proc.

  Powódź w Chinach

  PAP/EPA

  Susza w pierwszym kwartale roku i ulewne deszcze w drugim zniszczyły wiele upraw w południowo-wschodnich Chinach. Straty szacowane są w milionach dolarów. Ceny żywności podskoczyły o kilkadziesiąt procent.

  Powódź  doprowadziła do strat w wysokości 772 mln dolarów w prowincji Zhejing w delcie rzeki Jangcy. Ulewne deszcze przyczyniły się do redukcji upraw warzyw o 20 proc, a w konsekwencji do  40-procentowego wzrostu cen w stolicy prowincji Hangzhou.

  Z kolei mieszkańcy miasta Zhuji z prowincji Zhejiang wrócili w niedzielę do swoich domów po opadnięciu poziomu wody w lokalnej rzece. - Sprzątam teraz mój sklep - mówi agencji Reutera Peng Gao. - Muszę to zrobić, nawet jeśli przyjdzie kolejna fala powodziowa. W przeciwnym razie nie będzie do czego wracać - dodaje.

  Chińskie biuro meteorologiczne zapowiada kolejne dni ulewnych deszczy w tej prowincji. Możliwa jest kolejna ewakuacja mieszkańców.

  Chińczycy oskarżają władze

  Chiny zmobilizowały oddziały ratunkowe w całym regionie. Mają pomagać rolnikom i dystrybuować żywność, ale niektórzy mieszkańcy mówią, że samorząd mógł zrobić więcej, aby zapobiec powodzi.

  - Rząd nie zrobił nic. Żaden z lokalnych urzędników nie starał się uratować sytuacji. Dlatego mamy takie ogromne straty gospodarcze i tak wiele osób jest dotkniętych powodzią - mówi agencji Reutera mieszkaniec jednej z zalanych prowincji.

  Ulewne deszcze nawiedzające od kilku tygodni południowe i wschodnie prowincje Chin doprowadziły już do śmierci ponad 100 osób i zmusiły do ewakuacji pół miliona rolników.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...