Informacje
 • Południe Francji zalewa deszcz. Stan klęski żywiołowej od ubiegłego tygodnia

  07-10-2014 21:02 Ogłoszono go w ok. 60 miejscowościach

  Pogoda daje się we znaki okolicom Montpellier na południu Francji. W wyniku wtorkowych opadów, połączonych z wichurami, zniszczeniu uległy drogi, samochody i liczne budynki. Deszcz paraliżuje region od ubiegłego tygodnia, kiedy to lokalne władze ogłosiły stan klęski żywiołowej w 60 miejscowościach.

  Jak donoszą lokalne media, we wtorek 7 października nad południowym obszarem Francji, w pobliżu Montpellier (Langwedocja-Rousillon), przeszły kolejne ulewne deszcze. Tym razem największe straty odnotowano we wsi Grabels, położonej około 8 km na północny zachód od miasta.

  Intensywne opady zalały drogi. Silny wiatr poprzewracał samochody. Domy i budynki użytkowe zostały pokryte błotem.

  Stan klęski żywiołowej

  To nie pierwsze tak intensywne opady w ostatnich dniach. W poprzednim tygodniu ulewne deszcze dotknęły aż 60 francuskich miejscowości w południowej Francji, w tym właśnie Montpellier. Francuskie władze ogłosiły tam stan klęski żywiołowej. Obowiązuje on do teraz.

  Woda zalała drogi i autostrady. Rzeka Lez wylała z brzegów, jej silny nurt m.in. zniszczył infrastrukturę drogową w stolicy regionu Langwedocja-Roussillon. Z powodu opadów sparaliżowany został również transport kolejowy i lotniczy. Tysiące osób utknęło na lotniskach i dworcach.

  Spadło ponad 100 l/mkw. w kilka godzin

  Jak informowała lokalna Agencja Meteorologiczna, w ciągu kilku godzin spadło dwukrotnie więcej deszczu (ponad 100 l/mkw.) niż wynosi średnia miesięczna dla obszaru Langwedocja-Roussillon. Intensywne opady mogą się utrzymywać do końca tygodnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....