Informacje
 • O włos od dramatu. Lawina weszła do mieszkań

  09-01-2018 12:51 Polski konsulat ostrzegł turystów

  Zagrożenie lawinowe we włoskich Alpach. W Sestriere lawina wdarła się do budynku mieszkalnego. W Dolinie Aosty drogi zostały zasypane śniegiem, odcinając od świata kilka miejscowości. Konsulat RP w Mediolanie ostrzegł polskich turystów przed ponownymi intensywnymi opadami.

  Chwile grozy przeżyli mieszkańcy wielorodzinnego domu mieszkalnego w miejscowości Sestriere koło Turynu na północy Włoch w nocy z poniedziałku na wtorek.

  Lawina wpadła przez okna i drzwi

  Na osiedlu San Vittorio przez drzwi i okna do budynku mieszkalnego wdarła się lawina. Ogromne ilości śniegu wpadły do mieszkań, powodując bardzo duże zniszczenia, przede wszystkim na parterze i pierwszym piętrze. Nikt nie odniósł obrażeń. W ostatniej chwili karabinierzy i strażacy zdołali ewakuować siedem rodzin. Łącznie w czasie kilkuminutowej akcji uratowano 29 osób.

  Zwały śniegu runęły na blok w czasie, gdy w całym Piemoncie obowiązywał najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. Ostrzegano przed możliwością zejścia lawin o wielkich rozmiarach. Nikt jednak, jak podkreślają włoskie media, nie spodziewał się takiego dramatu i nie pamięta, by tego typu zdarzenie kiedykolwiek wcześniej miało miejsce.

  Sestriere to znany alpejski ośrodek sportów zimowych, miejsce zawodów olimpijskich w 2006 roku.
   

  Miasteczka odcięte od świata

  W wyniku zejścia lawiny miasteczko Sestriere zostało odcięte od świata, podobnie jak wcześniej inne miejscowości w Alpach, między innymi Cervinia, Cogne i Gressoney w Dolinie Aosty. Lawiny zeszły tam na kilka głównych dróg dojazdowych.

  W poniedziałek w Dolinie Aosty lawina zeszła na drogę dojazdową w rejonie popularnej miejscowości turystycznej Cogne. Na drodze zaległa warstwa śniegu o wysokości 7-8 metrów.

  Konsulat RP w Mediolanie ostrzegł polskich turystów przed ponownymi intensywnymi opadami śniegu w Dolinie Aosty i poinformował o zamknięciu drogi między miejscowościami Valtournenche i Cervinia.

  "Zalecamy zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb" - zaapelowała polska placówka we Włoszech.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Hmmm...
  No to jadź!
  ~Richi /2018-01-09 17:43
 • Śnieg !!!
  Chcem tam !
  ~MavericK321 /2018-01-09 15:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...