Informacje
 • Mount Everest jak śmietnik.
  Posprzątają kilka ton odpadów

  26-03-2017 12:02 Na zboczach zalega około pięciu ton śmieci

  W 2016 odkryto dużą ilość śmieci na najwyższej górze świata. Zalegają one na wysokości prawie ośmiu tysięcy metrów na szlaku od strony Nepalu. W kwietniu wyruszy ekspedycja, która będzie miała jeden cel - posprzątać bałagan.

  W połowie kwietnia na Mount Everest wybiera się francusko-nepalska ekspedycja. Jej celem będzie posprzątanie na najwyższym szczycie świata o wysokości 8848 m n.p.m.

  - Szerpa wysłany w ubiegłym roku odkrył od czterech do pięciu ton śmieci między obozem głównym a obozem czwartym na wysokości prawie 8 tys. metrów na szlaku od strony nepalskiej - powiedział agencji AFP Gerard Clermidy, prezes stowarzyszenia "Montagne et Partage", stojącego za projektem "Everest Green".

  Szerpowie to tragarze wysokogórscy, którzy pomagają w dotarciu na szczyt. Dostarczają ładunki w te miejsca, gdzie transport tradycyjny nie jest w stanie dotrzeć.

  Pozostawiony sprzęt i inne przedmioty

  Na zboczach znajduje się wiele sprzętu alpinistycznego po lawinie, która w 2014 roku zeszła do obozu głównego, znajdującego się na wysokości 5535 m n.p.m., a także po trzęsieniu ziemi rok później.

  Członkowie ekspedycji będą zbierać butle z tlenem, liny, namioty, baterie, jedzenie, konserwy, odzież, plastik i inne pozostawione przedmioty. Śmieci będą sortowane, gromadzone w workach z juty, a następnie Szerpowie, korzystając z jaków, przetransportują je do miejscowości Namcze Bazar, gdzie część z nich zostanie spalona.

  Złom, plastik i baterie trafią drogą powietrzną do stolicy Nepalu Katmandu, a stamtąd do Indii, gdzie zostaną poddane recyclingowi.

  - Chcemy nie tylko zwrócić uwagę na problem śmieci u stóp himalajskich szczytów, ale także bić na alarm w związku z katastrofalną sytuacją Nepalu, który nie posiada ani jednej spalarni śmieci - dodał Clermidy.

  Waldemar Kowalewski był na Mount Evereście, kiedy 25 kwietnia 2015 roku w Nepalu zatrzęsła się ziemia. Był świadkiem zejścia lawiny, która pochłonęła kilkanaście ofiar:

  W 60. rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest najwyższą górę świata zdobył Polak. Mężczyźnie, dla którego była to pierwsza wizyta w Himalajach, przyświecały słowa: "obawa przed przegraną doprowadzi cię na szczyt". Obejrzyj wideo, na którym Piotr Cieszewski opowiedział prawdę o Mount Evereście:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...