Informacje
 • Lawina porwała dwójkę Polaków w Tatrach. Zginął mężczyzna

  18-02-2018 17:32 Do tragedii doszło w niedziele rano
  Ratownik TOPRu mówi o zagrożeniu lawinowym drugiego stopnia Foto: Shutterstock | Video: TVN Meteo

  W wyniku zejścia lawiny w Dolinie Staroleśnej w słowackich Tatrach Wysokich zginął w niedzielę 35-letni Polak, a jego partnerka trafiła do szpitala w Koszycach - poinformowała słowacka Horska Zachranna Służba.

  W niedzielę rano słowackie służby ratownicze wzięły udział w akcji ratowniczej dwóch Polaków, którzy zostali zasypani przez schodzącą lawinę w Tatrach Wysokich.

  Lawinę śnieżną w Dolinie Staroleśnej prawdopodobnie wyzwolili sami poszkodowani podczas wspinaczki po lodospadzie Široký ľad (Szeroki lód) znajdującym się w Dolinie Staroleśnej - informuje portal Horskiej Zachrannej Służby, która jest słowackim odpowiednikiem GOPRu.

  Pomagały przypadkowe osoby

  Zanim na miejsce dotarli śmigłowcem ratownicy, akcję poszukiwawczą rozpoczął towarzyszący polskiej parze inny taternik, który nie został zasypany przez zwały śniegu. Po wezwaniu HZS uruchomiony został śmigłowiec ratunkowy z przewodnikiem i psem. W międzyczasie lawinę przeszukiwali narciarze i inni świadkowie tragedii. Jak podkreśla komunikat HZS, dzięki niezbędnemu specjalistycznemu wyposażeniu lawinowemu jeszcze przed przylotem śmigłowca udało im się wydobyć spod śniegu dwie osoby i rozpocząć akcję resuscytacyjną.

  W akcji ratowniczej wziął udział lekarz z załogi śmigłowca i ratownicy HZS. Czterech z nich dotarło na miejsce zejścia lawiny pieszo, kolejnych dowiózł transport lotniczy. Mieli ze sobą specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

  Mimo starań ratowników obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon 35-letniego Polaka. Ciało przetransportowano do Starego Smokowca, gdzie przejęli je ratownicy TOPR. 30-letnia Polka została przewieziona śmigłowcem do Popradu, a później na oddział intensywnej terapii w Koszycach.

  Horska Zachranna Slużba w komunikacie o śmierci Polaka przypomniała odwiedzającym Tatry Wysokie, że obowiązuje tam podwyższony, trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wszelkie wyjścia w góry wymagają ogromnej uwagi oraz znajomości problematyki lawinowej.  Niebezpiecznie także po polskiej stronie

  W polskich Tatrach również panują trudne warunki.

  - Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poza zagrożeniem lawinowym dzisiaj bardzo dużym utrudnieniem jest gęsta mgła w wyższych partiach - informuje ratownik TOPR Kamil Suder.

  - Kompletnie nic nie widać, co bardzo utrudnia, a nawet uniemożliwia orientację w terenie - zaznacza Suder.

  Jak podaje serwis Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego "występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Internetowi eksperci od wszystkiego
  Podobnie jak w przypadku idiotów, którzy posiadają samozwańcze kompetencje eksperta od wszystkiego, więc mogą wypowiadać się w Internecie na każdy temat.
  ~Caylahan /2018-02-23 08:30
 • bardzo dobrze
  bardzo dobrze bo w tym kraju wszystkim sie wydaje ze sa specjalistami w kazdej dziedzinie i wszytko się uda zacwaniakować panuje totalny brak pokory a wręcz pewność siebie i bezczelność wobec życia i przyrody oraz innych ludzi
  ~sedonia /2018-02-19 06:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...