Informacje
 • Kanada zażąda Bieguna Północnego

  10-12-2013 08:01 To może doprowadzić do konfliktu z Danią i Rosją

  Arktyka kryje ogromne złoża surowców naturalnych

  Fot.: Shutterstock, Film: NASA

  Kanada rości sobie prawa do Bieguna Północnego - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych tego kraju John Baird. Kanada złożyła już wstępną aplikację do specjalnej komisji ONZ zbierającej konkurencyjne roszczenia do terenów. Poinformowano, że szczegóły zostaną ujawnione później.

  W poniedziałek MSZ poinformowało o swoich planach, ale roszczenia zostaną ogłoszone oficjalnie na arenie międzynarodowej dopiero wtedy, kiedy kanadyjscy naukowcy zbiorą wystarczające dowody na poparcie ekspansji terytorialnej.

  Reuters zauważa, że taki krok może doprowadzić do wzrostu napięć z Danią i Rosją, które także roszczą sobie prawa do Bieguna na podstawie tego, że kontrolują tzw. szelf kontynentalny, czyli tę część Arktyki, która znajduje się pod wodą (podmorskie przedłużenie terenu) i wyznacza granicę jej powierzchni.

  - Poprosiliśmy naszych urzędników i naukowców o dodatkowe i niezbędne badania, by potwierdzić, że żądania Kanady co do szelfu kontynentalnego są zasadne - powiedział Baird dziennikarzom. - Uznanie zewnętrznych granic naszego szelfu kontynentalnego ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju morskich zasobów Kanady.

  I dodał: - Kanada zamierza walczyć o swoją niepodległość na północy, ale myślę, że będziemy mieć dobre sąsiedztwo.

  Walka o surowce

  Jest o co walczyć, bo Arktyka jest obszarem szczególnie bogatym w surowce naturalne. Amerykańskie służby geologiczne szacują, że na Biegunie Północnym znajduje się 30 proc. światowych nieodkrytych złóż gazu i ok. 15 proc. ropy naftowej.

  Właśnie dlatego Kanada, Rosja, Dania, Norwegia i USA chciałyby podporządkować sobie ten region. Moskwa, Ottawa i Kopenhaga uważają podwodny łańcuch górski, tzw. Grzbiet Łomonosowa, który ciągnie się przez 1,8 tys. km wzdłuż Bieguna Północnego pod powierzchnią Morza Arktycznego, za część swojego terytorium.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Łańcuch górski ciągnący się wzdłuż Bieguna
  Biegun to punkcik przez który przechodzi oś obrotu Ziemi. Jak grzbiet może się ciągnąć wzdłuż Bieguna. Punkcik nie ma żadnego "wzdłuż", bo to punkcik, Wyrażenie "wzdłuż Bieguna" jest całkowicie bezsensowne. Niech się Autor [pk/rp] nazwiskiem podpisze, to poznamy, kto to jest ten geniusz dziennikarz .
  ~archem /2013-12-11 09:06
 • Arktyka
  Arktyka powinna zostać nienaruszona! Ludziska wszystko chcą zniszczyć!
  ~Fixer /2013-12-10 21:37
 • A JEDNAK.....
  "~jaa83".... niczego nie rozumiesz ....jak nasi "BRACIA" Ameykanie powiedza SA PINGWINY to znaczy ze BYLY I SA !!!!to znaczy ze SA !!!! a na dowod POLSKI RZAD POTWIERDZI !!!!
  ~a10derman /2013-12-10 18:24
 • szkodniki
  jeszcze żeby obywatel miał coś z tego,a nie nieroby z żądu dopadną się do kasy i niszą w dotatku środowisko.....dno.......
  ~zdzisiek /2013-12-10 17:26
 • RE:Terroryści
  W Iraku też nie było broni masowego rażenia, ale jakoś to nikomu nie przeszkadzało :-)
  ~ROBERT /2013-12-10 13:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...