Zapory zdały egzamin po raz drugi. "Acqua alta" nie zalała Wenecji - 15-10-2020
Mieszkańcy Wenecji po raz drugi odetchnęli z ulgą. System 78 ruchomych zapór ochronił włoskie miasto przed "acqua alta", czyli dużym przypływem wody. czytaj dalej
Jak zapewnia operator, składowana woda zawiera już tylko radioaktywny tryt, który w małych ilościach nie stanowi zagrożenia. Podkreśla, że woda została uzdatniona przy użyciu zaawansowanego systemu przetwarzania cieczy w celu usunięcia większości zanieczyszczeń innych niż stosunkowo mało toksyczny tryt i jest przechowywana w zbiornikach na terenie zakładu.
W piątek minister gospodarki handlu i przemysłu Hiroshi Kajiyama powiedział, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, ale zrzut wody nastąpi szybko. Według medialnych doniesień formalna decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym miesiącu.
Lokalne media poinformowały, że zrzut wody do morza rozpocznie się prawdopodobnie najwcześniej w 2022 roku. Do lata tamtego roku - jak napisała agencja informacyjna Kyodo - oczekuje się, że skończy się miejsce w zbiornikach na przechowywanie wody, a obecnie przybywa jej około 170 ton dziennie. We wrześniu bieżącego roku ilość zmagazynowanej wody wyniosła 1,23 mln ton, wypełniając 1044 zbiorniki.
Przeciwni planom uwolnienia skażonej wody do morza są lokalni rybacy i mieszkańcy, którzy obawiają się, że jeszcze bardziej spadnie popyt na złowione na tym akwenie owoce morza. Korea Południowa, która obecnie zakazuje importu z tego obszaru, również wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie wpływem zrzutu na środowisko.
Źródło: PAP, Reuters, CNA
Autor: ps/dd
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 0