Informacje
 • Harvey, Irma, Maria, Nate - te huragany już nam nie zagrożą

  18-04-2018 08:45 Ich imiona zastąpiono innymi
  Trasa huraganu Harvey Foto: NOAA | Video: NASA Goddard Space Flight Center

  Światowa Organizacja Meteorologiczna wysłała cztery imiona huraganów na emeryturę. Te noszone przez najbardziej niszczycielskie żywioły zeszłorocznego sezonu zostały usunięte z list, według których nazywa się najsilniejsze cyklony tropikalne.

  Harvey, Irma, Maria i Nate - huragany o takich imionach już nigdy nie będą siały spustoszenia.

  W czwartek Światowa Organizacja Meteorologiczna skreśliła z listy imiona nadane czterem najbardziej niszczycielskim żywiołom szalejącym na Atlantyku w ubiegłym sezonie. Zamieniono je na Harolda, Idalię, Margot oraz Nigela. Zadebiutować będą mogły najwcześniej w roku 2023.

  - Ekstremalnie aktywny sezon huraganów na Atlantyku w roku 2017 był jednym z najbardziej katastrofalnych w historii - zaznaczyła WMO. - Kiedy huragan jest szczególnie śmiercionośny lub tragiczny w skutkach, jego imię zostaje zastąpione innym - dodano.

  Więcej o systemie nadawania cyklonom imion przeczytasz tutaj.

  Najbardziej aktywny sezon w historii

  Jak podała WMO, w ubiegłym sezonie spośród 17 cyklonów tropikalnych uformowało się 10 huraganów. Sześć z nich zaklasyfikowano jako "poważne" (czyli o kategorii trzeciej lub wyższej w skali Saffira-Simpsona) - uderzyły z tak wielką siłą, że w samych Stanach Zjednoczonych każdy jeden przyniósł szkody szacowane na co najmniej 20 miliardów dolarów. Zabiły setki ludzi i dosłownie zniszczyły niektóre z Wysp Karaibskich. Dla porównania - między rokiem 1981 a 2010 występowało średnio 12 cyklonów tropikalnych, sześć huraganów oraz trzy huragany "poważne".

  Ubiegłoroczny wrzesień był miesiącem, podczas którego odnotowano najwięcej cyklonów od początku prowadzenia pomiarów w 1970 roku - poinformowała WMO. Wliczono tutaj żywioły występujące na wszystkich akwenach.

  Wrzesień z Irmą i Marią

  W sierpniu w Stanach Zjednoczonych szalał Harvey. W samym Teksasie pozbawił życia 68 osób. Powstałe przez niego szkody oszacowano na 125 miliardów dolarów, co uczyniło go drugim w historii (po Katrinie z 2005 roku) najbardziej kosztownym huraganem.

  We wrześniu największe spustoszenie spowodowała Irma - huragan piątej kategorii. Siała zniszczenie na Wyspach Karaibskich i Florydzie. Niedługo później pojawiła się kolejna "piątka" - Maria. W jej wyniku na całym terytorium wysp Dominika i Portoryko nie było prądu. Awarie usuwano przez kilka miesięcy.

  Nate zabijał w październiku w Ameryce Centralnej. Zginęło 45 osób, a dziewięć uznano za zaginione.

  Zobacz wizualizację NASA, która obrazuje zeszłoroczny sezon huraganów:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....