Informacje
 • Było -48 stopni Celsjusza. Wielu ludziom trzeba było amputować odmrożone palce

  01-02-2019 19:04 W Chicago może być 10 stopni Celsjusza
  Zima w Chicago Foto: PAP/EPA/CRAIG LASSIG | Video: Kontakt 24/ Kasia B
  • Zima w Chicago Zima w Chicago

  W wyniku ekstremalnych mrozów, jakie nawiedziły USA, zginęło co najmniej 21 osób. Amerykańscy synoptycy prognozują, że w weekend nastąpi ocieplenie. Miejscami temperatura może wzrosnąć do 15 stopni Celsjusza.

  Dotychczasowy rekord mrozów, który za sprawą zakłócenia wiru polarnego rozlał się nad północno-wschodnimi Stanami Zjednoczonymi, wyniósł -48 stopni Celsjusza. Tyle pokazały termometry w czwartek w Cotton w stanie Minnesota. Na całym Środkowym Zachodzie odnotowano łącznie 30 rekordów zimna.

  Tymczasem na południu Florydy temperatura wzrosła do 26 stopni.

  Synoptycy AccuWeather zapowiadają znaczne ocieplenie. Już w weekend na obszarze od środkowej Minnesoty do północnego Illinois termometry wskażą od -1 do 4 stopni Celsjusza. Oznacza to wzrost temperatury o nawet 40 stopni. Na Równinach Centralnych temperatura może wzrosnąć do 15 st. C.

  - To zimne powietrze było nad Wielkimi Jeziorami, nad Środkowym Zachodem, teraz jest nad Pensylwanią i Nowym Jorkiem - tłumaczył Bryan Jackson, meteorolog z amerykańskiej Służby Pogodowej (National Weather Service). - Gdy przesunie się na wschód, przyniesie powietrze z południa i tym samym ocieplenie - dodał.

  AccuWeather przewiduje również, że na początku nadchodzącego tygodnia w Chicago, Detroit i Nowym Jorku może być nawet 10 stopni powyżej zera.

  Zobacz czwartkową relację reportera "Faktów" z Waszyngtonu

  Ofiary mrozów

  W wyniku ekstremalnych mrozów i śnieżyc od piątku zginęło co najmniej 21 osób.

  - Po prostu nie ma możliwości, żeby przeżyć długo w takiej temperaturze, jeśli nie ma się blisko źródła ciepła - podkreślił koroner hrabstwa Loraine w stanie Ohio, mówiąc o odnalezionej w pustostanie kobiecie, która zmarła w wyniku wychłodzenia.

  Do jednego ze szpitali w Chicago trafiło 25 osób z dolegliwościami powiązanymi z mrozem. - Wielu z nich musiano amputować odmrożone palce u rąk i stóp - mówił agencji Reutera lekarz Sthanis Poulakidas.

  Domy i firmy na Środkowym Zachodzie zużywają rekordowe ilości gazu. Apeluje się do mieszkańców o oszczędzanie energii, aby nie doszło do przerw w jej dostawie.

  Żeby mogły kursować pociągi, w Chicago rozpalono ogień na torach kolejowych

  Mróz przyniósł wir polarny

  Te siarczyste mrozy to skutek zakłócenia w strukturze wiru polarnego.

  Wir polarny nie jest nowym zjawiskiem i pomimo swojej groźnie brzmiącej nazwy nie jest huraganem ani burzą. To układ niskiego ciśnienia, który znajduje się nad biegunem północnym. Zdarza się, że na skutek gwałtownego ocieplenia na wysokości 10-50 kilometrów nad ziemią pojawiają się zakłócenia w jego strukturze, co powoduje rozlanie się mas zimnego, arktycznego powietrza z rejonu podbiegunowego w niższe szerokości geograficzne.

  - Termin "wir polarny" w ostatnich latach wszedł do powszechnego użycia, ale zjawisko to występuje od zawsze - tłumaczył w rozmowie z agencją Reutera Mark Chenard, meteorolog amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). - Ta zima okazuje się dość ekstremalnym przykładem zimnego arktycznego powietrza, które do nas dociera - dodał.

  Mroźne Chicago na Waszych zdjęciach

  Materiały ze skutego mrozem Chicago otrzymaliśmy na Kontakt 24


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...