Informacje
 • Brytyjczycy między sztormem a sztormem. W międzyczasie śnieg

  09-12-2017 14:51 Opady śniegu i silny wiatr poprzedzają nadejście sztormu
  Śnieżyca w Wielkiej Brytanii okiem Reporterów 24 Foto: Foto: EPA/Salvatore di Nolfi, film: ENEX | Video: Kontakt 24

  Brytyjczycy żegnają sztorm Karolina, jednak według najnowszych prognoz przed nimi kolejny sztorm znad Atlantyku. Między jednym a drugim Wielką Brytanię czeka kilka wyjątkowo śnieżnych dni.

  Po tym, jak nad Wielką Brytanię nadciągnął sztorm Karolina, Brytyjczycy muszą liczyć się z nagłym ochłodzeniem się pogody. Już w nocy z soboty na niedzielę w centralnych partiach Wielkiej Brytanii oraz Irlandii spadnie śnieg, należy też spodziewać się lodowatego i silnego wiatru.

  W nocy z niedzieli na poniedziałek należy spodziewać się sztormu. Jeszcze w piątek Brytyjczycy żegnali Karolinę i towarzyszący jej wiatr o prędkości do 180 kilometrów na godzinę.

  Angielski chłód

  Zdaniem meteorolożki AccuWeather Kristiny Pydynowskiej już wkrótce chłód rozprzestrzeni się po Wielkiej Brytanii, a ulice pokryje mokry śnieg. Co więcej, pod koniec weekendu nad południe Wielkiej Brytanii napłynie kolejny sztorm, który już teraz zbliża się do niej od Atlantyku.

  - Wystarczy trochę cieplejsze powietrze, by te opady śniegu zmieniły się w opady deszczu - powiedział Brett Rathbun z AccuWeather. - Miejmy na uwadze, że chłód pozostanie i wystarczy go na sporą burzę śnieżną, która nawiedzi środkowe regiony Wielkiej Brytanii (Midlands) oraz wschodnią Walię w nocy z soboty na niedzielę - dodał.

  Najwięcej śniegu spadnie w Irlandii Północnej, jednak nawet do 8 centymetrów pozostanie także w innych regionach wyspy.

  I chociaż śnieg może wprawić Brytyjczyków w świąteczny nastrój, to może też uprzykrzyć im zakupy czy podróż samochodem. Meteorolodzy przewidują, że dojdzie do opóźnionych i odwołanych połączeń kolejowych oraz powietrznych.

  Kto sieje wiatr, zbiera burzę

  Dodatkowym utrudnieniem okażą się porywiste wiatry, które nawiedzą południe Anglii oraz Walii. Synoptycy zalecają, by jeszcze nie mocować świątecznej dekoracji, o ile ma ona wytrzymać do Świąt.

  - Podmuchy wiatru o prędkości od 80 do 115 kilometrów uderzą w Cardiff, Exeter, Southampton i Londyn - stwierdził Rathbun. - W Londynie najbardziej wietrzna okaże się niedziela, od rana aż po wieczór - dodał.
  W nocy z niedzieli na poniedziałek kolejny sztorm uderzy w Wielką Brytanię, a po nim nadejdą kolejne opady śniegu.

  - Na północnym zachodzie od oka burzy, deszcz spadnie wraz ze śniegiem i przykryje południową Anglię - dopowiada Rathbun.

  Meteorolodzy przewidują, że dopiero w połowie tygodnia pożegnają się ze śniegiem, jednak ten, topniejąc, na kilka dni uprzykrzy jazdę samochodem.

  Tutaj przeczytasz więcej o sztormie Karolina.

  Obejrzyj cały materiał:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...