Informacje
 • Zabójcza Fryderyka. 11 ofiar śmiertelnych

  19-01-2018 12:01 Wiele zniszczeń i utrudnień

  Bilans ofiar śmiertelnych potężnego orkanu Fryderyka, który w czwartek szalał nad Europą, wzrósł do 11. Najwięcej - co najmniej osiem osób - zginęło w Niemczech.

  Jeszcze w czwartek wieczorem mówiono o dziewięciu ofiarach śmiertelnych.

  Policja w Saksonii-Anhalcie na wschodzie Niemiec poinformowała w piątek, że 65-letni mężczyzna zginął, próbując zabezpieczyć dach, a 34-latek został przygnieciony przez drzewo. Śmierć poniosło też co najmniej sześć innych osób, a dziesiątki zostały ranne w środkowych i północnych Niemczech z powodu powalonych drzew i chaosu na drogach.

  Dwie osoby zginęły w Holandii, a jedna w Belgii.

  Nadal utrudnienia na kolei

  W pogodzie w Niemczech i Holandii niż mocno namieszał.

  W czwartek niemieckie koleje państwowe (Deutsche Bahn) ze względów bezpieczeństwa wstrzymały kursy pociągów dalekobieżnych w całym kraju, a na dworcach utknęły setki pasażerów. Był to pierwszy przypadek wstrzymania ruchu od 2007 roku, gdy przez kraj przeszedł niszczycielski orkan Cyryl.

  W piątek wciąż występują utrudniania w ruchu kolejowym. Na południu kraju kursują już szybkie pociągi ICE, ale w pozostałych częściach Niemiec wciąż są "poważne zakłócenia" - podały koleje. Sytuacja ma w pełni wrócić do normy w weekend.

  W regionach, gdzie wiatr wiał szczególnie mocno, meteorolodzy odradzali mieszkańcom wychodzenie z domów, ostrzegając przed przewracającymi się drzewami, dachówkami spadającymi z budynków i uszkodzeniami linii wysokiego napięcia.

  W Turyngii na wschodzie Niemiec wiatr zerwał dach szkoły, w której wciąż przebywali uczniowie. Nikomu nic się nie stało. W górach Harz w środkowej części kraju odnotowano podmuchy wiatru dochodzące do 203 km/h, co jest zjawiskiem pogodowym niespotykanym w Niemczech.   

  Wiatr przewracał ludzi w Holandii

  Orkan Fryderyka dotarł do Niemiec z Holandii i przesuwał się na wschód. Towarzyszył mu wiatr o prędkości 130 km na godz. Według niemieckich służb meteorologicznych (DWD) Fryderyka, podczas której odnotowano podmuchy wiatru dochodzące do 203 km na godz., była silniejsza od Cyryla. W 2007 roku w następstwie żywiołu w Europie zginęło prawie 40 osób.

  W Holandii wiatr osiągał tak dużą prędkość, że przewracał ludzi. Jak informował portal wetteronline.de, w Amsterdamie o godzinie 11 wiało do 122 km/h, a o 10 w Hoek Van Holland do 144 km/h.

  Zginęły dwie osoby. Policja twierdzi, że przyczyną śmierci były spadające drzewa lub gruz. Wiatr zdmuchiwał i powalał ciężarówki.

  Port lotniczy Schiphol w Amsterdamie na krótko całkowicie zawiesił działalność. W całym kraju odwołano co najmniej 260 lotów, występowało wiele opóźnień. Dachy terminali zostały uszkodzone na tyle, że trzeba było je zamknąć. Wstrzymano również wiele połączeń kolejowych oraz autobusowych.

  W Rotterdamie wiatr powalał również ogromne kontenery. Z domów zrywał dachy.

  Utrudnienia na lotniskach

  Silny wiatr spowodował utrudnienia w ruchu lotniczym. Odwołano osiem lotów z Monachium linii lotniczej Lufhtansa - poinformowało lotnisko.

  Około 100 000 ludzi w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) i na północy kraju w Dolnej Saksonii nie miało prądu, powiedział rzecznik niemieckiej firmy energetycznej Westnetz.  Zobacz więcej na toteraz.pl
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zmiany klimatu są faktem
  A to czy mamy na to wpływ to inna sprawa. Chodzi tylko o to, że ocieplenie klimatu jest niezaprzeczalnym zjawiskiem i nie da się z tym dyskutować. Coraz częstsze głębokie niże, huragany, nagłe i silne burze latem. Wszystko to dowodami zmian klimatu. Nawet kilka lat temu tak nie było.
  ~Nick /2018-01-19 22:34
 • wiatr
  Bylem swiadkiem lezacej na boku ciezarowki na autostradzie przy Schiphol. Wiatr w moim rejonie osiagal predkosc do 140km/h
  Kaspa /2018-01-19 09:00
 • Zmiany
  Naturalne zmiany klimatyczne. Były zlodowacenia i ocieplenia zanim się pojawił człowiek. Także nie dajcie się wkręcić w ten szał wmawiania że wszystko przez nas.
  ~Zelios /2018-01-19 01:00
 • Tak normalne
  Tak normalne, przebiegunowanie ziemi.
  ~ffm /2018-01-19 00:32
 • Noe powinien zbudować nową łódź
  I niech ktoś powie, że to normalne. Takich zmian klimatu chyba jeszcze nie było. Orkany w Europie, zima wiosną, lato jesienią, wiosna i jesień latem. Przyroda daje nam znać, że za daleko się posunęliśmy. A spotkanie z Aphophisem się zbliża.
  ~Kempes /2018-01-18 21:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...