Informacje
 • Wasilewski rysuje pogodę. "Mamy dwóch głównych graczy na mapie Europy"

  01-06-2020 09:47 Pogodę kształtują dwa ośrodki baryczne
  Wasilewski o sytuacji pogodowej Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Na pogodowej mapie Europy mamy dwóch głównych graczy - wyż Stefan oraz ukraiński niż. O tym, jaki mają wpływ na pogodę, mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Pogodę w Europie kształtują dwa ośrodki baryczne - wyż i niż.

  - Stefan to wyż, który znajduje się na północny zachód od naszego kraju. Dzięki niemu jest dzisiaj dużo słońca - mówił Tomasz Wasilewski. Dodał, że wyż Stefan znajduje się nad Morzem Północnym, częściowo nad Skandynawią i Wielką Brytanią.

  Natomiast na drugim krańcu Europy, w pobliżu Morza Czarnego, nad Ukrainą, mamy niż. Jak mówił prezenter tvnmeteo.pl, to właśnie z jego powodu w niedzielę padał deszcz i również będzie padać w poniedziałek w południowo-wschodniej Polsce.

  Jak widać na mapie, tuż za naszą wschodnią granicą jest dużo więcej opadów z nim związanych.

  Dwóch graczy na europejskiej mapie

  Ciekawa sytuacja zrobiła się na europejskiej mapie temperatury. - Tych dwóch graczy, czyli wyż z zachodu i niż ze wschodu decydują o pogodzie w swoich regionach. Ten niż zrobił taką "wrzutkę" chłodu do Europy Wschodniej, częściowo do Polski i do naszych południowych sąsiadów - tłumaczył Wasilewski. - Chłodne powietrze napłynęło z północnego wschodu - mówił. - Natomiast ten wyż, który znajduje się na zachodzie kontynentu, zrobił "wrzutkę" ciepła daleko na północ Europy - dodał.

  Z tego powodu w niedzielę temperatura maksymalna w Bratysławie na Słowacji wyniosła 12 stopni Celsjusza. W tym samym czasie w Trondheim w Norwegii na termometrach było 27 stopni. Była to taka sama temperatura jak w Lizbonie w Portugalii.

  - Ta cyrkulacja powietrza związana z wyżem, czyli przemieszczanie się powietrza daleko na północ, spowodowało, że było prawie upalnie w Skandynawii, w Norwegii. Natomiast w środkowej części Europy, gdzie napłynęło to chłodne powietrze importowane przez niż znajdujący się na Ukrainą, spowodowało że było tylko 12 stopni - mówił prezenter tvnmeteo.pl. - To była różnica wynosząca 15 stopni między centrum a północą kontynentu - dodał.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...