Informacje
 • Ulewy w Polsce.
  "Obłęd, wszędzie pozalewane"

  28-07-2019 10:23 Bilans sobotnich ulew
  Interwencje straży pożarnej Foto: TVN24 | Video: TVN24

  409 zdarzeń związanych z gwałtownymi opadami zanotowano minionej doby w województwie śląskim. Najwięcej zgłoszeń mieli strażacy w Katowicach, gdzie w sobotę woda zalała drogi, utrudniając lub blokując ruch, wdarła się także do niektórych budynków, zalała garaże i samochody. Pogoda zostawiła sporo zniszczeń także w województwie kujawsko-pomorskim.

  Sobotnia aura okazała się bardzo niebezpieczna. Przez Polskę przetoczyły się silne burze z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem.

  >>> Więcej o niebezpiecznej pogodzie w sobotę przeczytasz tutaj

  Ponad 400 interwencji

  W niedzielę poinformowano, że w województwie śląskim strażacy byli alarmowani 409 razy. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), w samych Katowicach odnotowano 235 zdarzeń. W Częstochowie strażacy mieli 25 zgłoszeń, w Bytomiu – 21, w Chorzowie – 19, w Będzinie – 18, a w Sosnowcu – 13.

  W Katowicach woda zalała między innymi tunel pod rondem im. gen. Ziętka. Przez kilka godzin tunel był zablokowany, ruch udrożniono w sobotę późnym wieczorem. Zamknięte były także ulice: Goeppert-Mayer, Dudy-Gracza, Chorzowska, Murckowska, Kościuszki, Graniczna i Pszczyńska. Pogoda znacznie utrudniła komunikację.

  - Studzienki po prostu nie dają rady. Ciężko jest. Teraz nie wiemy, jak się dostać z powrotem do domu, bo widać jak jest wszystko zakorkowane. Policja też wszystko pozamykała i nie wiemy, jak wrócić - mówił jeden poszkodowanych przez pogodę kierowców.

  - Jeszcze czegoś takiego nie widziałam nigdy. Obłęd, wszędzie korki, wszędzie pozalewane - skomentowała jedna z przebywających w okolicy kobiet.

  Przy ul. Markiefki woda zalała wykop, w którym były prowadzone prace ziemne, a następnie transformator Szpitala Zakonu Bonifratrów, odcinając na pewien czas placówkę od prądu. Doraźnie oddziały: OIOM i oddział noworodków korzystały z zasilania z agregatów dostarczonych przez strażaków. Zasilanie przywrócono jeszcze w sobotę późnym popołudniem.

  Nadal trwają działania w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przy ul. Ceglanej, gdzie woda zalała blok operacyjny okulistyki, co skutkuje brakiem możliwości uruchomienia sali operacyjnej - podało WCZK.

  Zalane centrum handlowe i parking

  W jednym z domów handlowych doszło do rozszczelnienia rury odprowadzającej wodę deszczową i w konsekwencji do zalania sklepu. Zarządca obiektu podjął decyzję o ewakuacji około tysiąca osób. Wszyscy opuścili centrum handlowe przed przyjazdem strażaków.

  Woda wdarła się także m.in. do katowickiego dworca PKP. Zalany został również jeden z podziemnych garaży, a wraz z nim kilkanaście aut. Wszyscy, którzy pozostawili tam swoje pojazdy skarżyli się na brak zabezpieczeń.

  - Mam samochód teraz zalany po sam dach, no i nie ma winnych. Ja jestem na stratach, bo straciłam samochód - mówiła jedna z kobiet.

  - W tej ulewie straciłem dwa motocykle, mój i żony. Z resztą nie jestem sam poszkodowany, widać za moimi plecami co się tutaj stało - powiedział korzystający z parkingu.

  - Widok jest zatrważający, szczególnie dlatego, że mam dosyć nowy samochód, przez co jest szczelny i sobie pływa po środku tego parkingu, uderzając w inne samochody, słupy i tak dalej. No kilkaset tysięcy zostało utopionych. No i raczej szkodę przewiduję całkowitą, bo raczej się tych nowych aut nie da reanimować po takim zalaniu - podsumował inny mężczyzna.

  Na skutek gwałtownych opadów pod wodą znalazło się także wiele placów, piwnic i garaży. Ucierpiały także niektóre miejskie obiekty – zalało m.in. piwnice Pałacu Młodzieży oraz jeden z oddziałów Żłobka Miejskiego przy ul. Uniwersyteckiej.

  Rozmiary strat nie są jeszcze znane. W ocenie wiceprezydenta miasta Waldemara Bojaruna, nie są one jednak aż tak wielkie, jak można było sądzić po skali podtopień.

  - Na pewno są zniszczenia dotyczące pojazdów, które były parkowane na wszelkich parkingach poniżej poziomu gruntu - powiedział. Do poważnych podtopień samochodów doszło w kilkunastu miejscach. Dane na temat liczby uszkodzonych pojazdów wciąż spływają.

  Rzecznik katowickiej straży pożarnej kapitan Adam Kryla powiedział, że w działania włączyli się strażacy z innych miejscowości.

  - Nie byliśmy w stanie realizować zgłoszeń na bieżąco. Wyjeżdżaliśmy przede wszystkim w te miejsca gdzie było zagrożenie życia lub zdrowia. Na szczęście pomimo tak dużej liczby wyjazdów nikomu się nic nie stało - powiedział strażak.

  Nadal trwa wypompowywanie wody z piwnic, ale to już są pojedyncze przypadki.

  W sobotę strażacy interweniowali także w innych miastach woj. śląskiego. Skala podtopień była tam jednak o wiele mniejsza niż w Katowicach.

  Skutki gwałtownej pogody w kujawsko-pomorskim

  Niebezpiecznie było również w województwie kujawsko-pomorskim. W nocy z soboty na niedzielę strażacy interweniowali około 50 razy. Nikomu nic się nie stało.

  Jak powiedział dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, większość interwencji dotyczyła powalonych konarów drzew, zalań, podtopień czy uszkodzeń dachów.

  - Wyjazdów w związku z burzami mieliśmy w nocy około 50. Nie odnotowaliśmy bardzo poważnych zdarzeń. Nie ma osób poszkodowanych - podkreślił dyżurny.

  W powiecie grudziądzkim po uderzeniu pioruna zapalił się dom jednorodzinny. Pożar gasiło siedem zastępów straży. Najwięcej interwencji związanych z burzami i ulewami strażacy odnotowali w okolicach Brodnicy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • taka prawda
  HeHE - jest na stratach bo a zalany samochod. Pewnie igielke z Niemiec :D :D xD Oczywiscie pewnie bez AC - a pewnie tak sie smiala z innych ze placa takie drogie ubezpieczenia

  Nie mi, zupelnie nie (ach jakie to polskie)
  ~fiu fiu /2019-07-28 19:31
 • czy
  Czy w Polsce robi się coś w kierunku poprawy infrastruktury kanalizacyjnej? Takie rzeczy zdarzają się stale. Czy Polak może zrobić coś mądrego przed szkodą czy nawet po szkodzie pozostanie głupi?
  ~polak po szkodzie /2019-07-28 17:40
 • Okazja
  Będzie teraz dużo ofert sprzedaży samochodów "okazji" z tamtego rejonu.
  ~kiol /2019-07-28 16:54
 • podziemne zalanie
  każdy podziemny garaż ma chyba kratki odprowadzające nadmiar wody.
  ~marek /2019-07-28 13:54
 • ulewy...
  Ulewy!? Jakie ulewy???????????
  We Wrocławiu sucho aż strach!!!!!!!!! Wrocek błaga/czeka na deszcz!!!!!!!!!!!!!!!!!...
  ~andzia /2019-07-28 12:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...