Informacje
 • Orkan Fryderyka przechodzi nad Polską. Porywy miejscami prawie huraganowe. Ostrzegamy

  18-01-2018 22:40 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  Uwaga na silny wiatr i inne utrudnienia

  Shutterstock/IMGW

  Nad Polskę nasunął się orkan Fryderyka, niosący ze sobą silny wiatr. Miejscami porywy osiągnęły nawet 115 kilometrów na godzinę. W wielu regionach padał i nadal pada śnieg. Mogą się pojawiać zawieje i zamiecie śnieżne.

  Nad Polską przechodzi orkan Fryderyka związany z potężnym niżem Evi znajdującym się nad Islandią.

  Związane z tym układem barycznym są fronty atmosferyczne, które przyniosły opady śniegu. Miejscami mogą one mieć charakter intensywny.

  Mocno wieje wieczorem, podobnie będzie w nocy. W połączeniu z padającym śniegiem możliwe jest wystąpienie zamieci i zawiei śnieżnych.

  Maksymalne porywy wiatru wystąpiły w Bielsku-Białej, wiało tam do 115 km/h (prędkość huraganową notuje się przy 119 km/h) oraz na Kasprowym Wierchu - 126 km/h. W czwartek wieczorem mocno wiało w Jeleniej Górze - 101 km/h, w Legnicy - 90 km/h i w Krośnie - 79 km/h.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla większości kraju ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem. Na południu, miejscami w centrum i na zachodzie obowiązują alerty drugiego stopnia. IMGW lokalnie przestrzega również przed zamieciami i zawiejami śnieżnymi oraz intensywnymi opadami śniegu.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem

  STREFA BRZEGOWA - CZĘŚĆ WSCHODNIA

  Wystąpi wiatr z kierunków wschodnich 5 do 6 w porywach 7, wzrastający na 6 do 7 w porywach 8, w nocy skręcający na kierunki północne i słabnący na 5 do 6 w porywach 7 w skali Beauforta.

  Ostrzeżenie jest ważne do piątku do godz. 6.

  WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE

  Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h. Jego porywy mogą dojść na północy do 90 km/h, a na południu województwa nawet do 110 km/h. Powieje z południowego zachodu. W połączeniu z opadami śniegu miejscami mogą powstawać zawieje śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 6 rano w piątek.

  WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

  W tym regionie prędkość wiatru, z południowego zachodu i zachodu, wyniesie do 35-45 km/h. Na północy województwa dojdzie do 90, a na południu do 110 km/h. W przypadku opadów śniegu miejscami mogą utworzyć się zawieje śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 16 w czwartek do 7 rano w piątek.

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

  Subregion nizinny

  Spodziewane jest wystąpienie silnego wiatru wiejącego z południowego zachodu i zachodu ze średnią prędkością wynoszącą 35-45 km/h. Porywy dojdą do 100 km/h. Najsilniej powieje wieczorem oraz przed północą.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 6 rano w piątek.

  Sudety i Przedgórze Sudeckie

  Wiatr z południa i południowego zachodu powieje w regionie ze średnią prędkością od 30 do 45 km/h, a w porywach do 100 km/h. W szczytowych partiach gór może dochodzić aż do 140 km/h. Najwyższe prędkości spodziewane są wieczorem oraz przed północą.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10 w czwartek do 4 nad ranem w piątek.

  WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

  Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru, wiejącego z południowego zachodu i zachodu ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h. Porywy na północy województwa dojdą do 90 km/h, a na południu do 110 km/h. Przy opadach śniegu miejscami powstaną zawieje śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 16 w czwartek do 8 rano w piątek.

   

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

  Beskid Śląski i Żywiecki

  Dla regionu prognozuje się silny wiatr o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, z porywami dochodzącymi do 100 km/h. Powieje z południa, skręcając w stronę zachodu. Miejscami powstaną zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 9 rano w piątek.

  WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

  Subregion południowy

  Spodziewane jest wystąpienie silnego, południowego, skręcającego na zachodni wiatru, wiejącego ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h. Jego porywy dojdą do 100 km/h. Miejscami pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 9 rano w piątek.

  WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

  Bieszczady i Beskid Niski

  Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru południowego skręcającego na zachodni. Jego średnia prędkość dojdzie do 35-45 km/h, a w porywach do 100 km/h. Miejscami wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.
  Ostrzeżenie drugiego stopnia przed zamiecią śnieżną

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

  Sudety i Przedgórze Sudeckie

  Wystąpi silny wiatr o prędkości w porywach do 100 km/h, a w szczytowych partiach gór do 140 km/h. W połączeniu z opadami śniegu (10-15, lokalnie do 20 cm) będą powstawać zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10 w czwartek do 4 nad ranem w piątek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zamiecią śnieżną

  WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

  W regionie mają wystąpić opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Wiatr z południowego wschodu i wschodu osiągnie średnią prędkość od 20 do 35 km/h, a w porywach do 60 km/h. Spowoduje to powstawanie zawiei i zamieci śnieżnych.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 15 w piątek.

  WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

  Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 15 cm. Wiatr powieje ze średnią prędkością 20-35 km/h, a w porywach do 60 km/h. Takie warunki spowodują powstawanie zawiei i zamieci śnieżnych.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w czwartek do 18 w piątek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem

  WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

  W regionie ma wystąpić silny wiatr o średniej prędkości wynoszącej od 30 do 45 km/h. Porywy dojdą zaś do 90 km/h. Powieje z południowego zachodu i zachodu.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 7 rano w piątek.

  WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

  Subregion jurajski

  Wystąpi silny wiatr wiejącego ze średnią prędkością 35-45 km/h, a w porywach do 80 km/h. Powieje z południowego zachodu. Miejscami pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 9 rano w piątek.

  Subregion centralny

  Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru z południowego zachodu o średniej prędkości od 35 do 45 km/h. Jego porywy dojdą do 80 km/h. Miejscami powstaną zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 9 rano w piątek.

  WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

  Wystąpi silny wiatr o średniej prędkości od 35 do 45 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Porywy dojdą do 80 km/h. Miejscami pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 10 w piątek.

  WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

  Wiatr z południa i południowego zachodu powieje ze średnią prędkością od 25 do 35 km/h. Na północy województwa porywy dojdą do 50 km/h, a na południu do 90 km/h. Podczas opadów śniegu mogą powstawać zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 16 w czwartek do 12 w piątek.

  WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE

  Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, a w porywach do 80 km/h. Powieje z południowego zachodu. W strefach opadów śniegu mogą powstawać zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 14 w piątek.

  WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

  Subregion północny

  Prognozowane jest wystąpienie silnego, południowo-zachodniego i zachodniego wiatru o średniej prędkości od 35 do 45 km/h. Jego porywy dojdą do 80 km/h. Miejscami powstaną zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 17 w czwartek do 14 w piątek.

  WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

  Subregion południowo-wschodni

  Przewidywane jest wystąpienie silnego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h. Porywy dojdą do 80 km/h. Powieje początkowo z kierunków południowych, a potem zacznie skręcać na zachodni i północno-zachodni. W połączeniu z opadami śniegu powstaną zamiecie i zawieje śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 10 w piątek.

  WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

  Subregion nadmorski

  Spodziewane jest wystąpienie silnego wiatru. Jego średnia prędkość wyniesie 25-40 km/h, okresowe porywy zaś do 80 km/h. Powieje z południowego wschodu, stopniowo skręcając na północno-zachodni.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w czwartek do 7 rano w piątek.

  WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

  Subregion północny

  Prognozuje się wystąpienie silnego, południowo-zachodniego i zachodniego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 35 do 45 km/h. Jego porywy dojdą do 80 km/h. Miejscami pojawią sie zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 15 w czwartek do 10 w piątek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

  Sudety i Przedgórze Sudeckie

  Na obszarze powyżej 500 metrów nad poziomem morza przewiduje się wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 15, a lokalnie do 20 cm.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 10 w czwartek do 4 nad ranem w piątek.

  WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

  Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 cm do 12 cm, lokalnie do 15 cm. W połączeniu z wiatrem osiągającym prędkość w porywach do 60 km/h wystąpią zawieje i zamiecie śniezne.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 18 w czwartek do 15 w piątek.

  WOJEWÓDZTWO PODLASKIE

  Dla regionu prognozowane jest wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Pokrywa śnieżna przyrośnie o 10-15 cm. Wiatr o średniej prędkości od 20 do 35 km/h, z porywami do 60 km/h spowoduje powstawanie zawiei i zamieci śnieżnych.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w czwartek do 18 w piątek.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem

  WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE

  Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C do 1 st. C, przy gruncie od -2 st. C do 0 st. C.

  Ostrzeżenie jest ważne do piątku do godz. 8.30.

  WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

  Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C do 1 st. C, przy gruncie od -2 st. C do 0 st. C.

  Ostrzeżenie jest ważne do piątku do godz. 8.30.

  Co oznaczają ostrzeżenia?

  Alert meteorologiczny pierwszego stopnia ostrzega przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  W przypadku drugiego stopnia zaś ostrzega się, że przewidywane niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą spowodować duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...