Informacje
 • "Pokazaliśmy, że potrafimy budować satelity". Misja Lema będzie przełomem?

  23-11-2013 12:47 Naukowiec opowiada o przełomie w polskiej astronomii

  Model Lema podczas uroczystego nawiązania kontaktu z jego pierwowzorem

  Fot. PAP/EPA, film: TVN24

  Czy wysłanie Lema w Kosmos okaże się przełomem w polskiej astronomii? Jaka wiedza zostanie dostarczona dla świata nauki dzięki misji tego satelity? Na te pytania odpowiada dr Krzysztof Ziołkowski w porannym programie "Wstajesz i Weekend".

  - Pokazaliśmy, że potrafimy budować własne satelity. Przede wszystkich chodziło o technologię, którą opanowaliśmy i którą z powodzeniem możemy dalej stosować. To jest satelita astronomiczny, który będzie obserwował najjaśniejsze gwiazdy. Jego zadaniem będzie wykrycie minimalnych zmian jasności, których nie jesteśmy w stanie dostrzec z Ziemi, bo przeszkadza nam atmosfera - wyjaśnił dr Krzysztof Ziołkowski, astronom.

  Lem będzie badać gwiazdy bardziej szczegółowo

  Wiele osób nurtuje jednak pytanie, po co wysłaliśmy w Kosmos swojego satelitę, skoro gwiazdy można obserwować z powierzchni Ziemi? - W ogólnych zarysach znamy budowę gwiazd, ale są pewne subtelności, które mówią nam o bardziej wyrafinowanych procesach zachodzących w gwieździe - jakieś pulsacje czy zmiany struktury wewnętrznej. To właśnie chcemy zbadać. Chcemy bardziej szczegółowo poznać wewnętrzną budowę gwiazdy. Co ważne, będziemy obserwować te gwiazdy stale. Jakieś ewentualne, nieregularne zmiany w ich jasności będą zarejestrowane. To jest pewne novum - dodał naukowiec.

  Kiedy satelita znajduje się nad Warszawą?

  Lem trafił już na orbitę i zaczął swoją misję, a jak często znajduje się nad Warszawą? - Okres obiegu Lema wokół Ziemi wynosi około 100 minut, ale ponieważ Ziemia się obraca, co kilka obiegów znajduje się on nad Warszawą i wtedy wszystkie informacje z satelity zostają przesłane do stacji odbiorczej na Ziemi. Mamy stały kontakt z satelitą - wyjaśnił dr Ziołkowski.

  KONTAKT Z LEMEM ZOSTAŁ NAWIĄZANY

  Kto rządzi w Kosmosie?

  Wysłanie "pierwszego polskiego satelity" w Kosmos odbyło się przy współpracy Polski, Austrii i Kanady. Obecnie przy prowadzeniu misji kosmicznych częściej pojawia się współpraca. Skończyły się czasy, kiedy monopol na badania nad obiektami niebieskimi miały Stany Zjednoczone bądź Rosja.

  - Teraz coraz silniej dochodzi do współpracy agencji kosmicznych. Przykładem jest Europejska Agencja Kosmiczna i amerykańska agencja NASA. Rosyjska Agencja Kosmiczna również współpracuje zarówno z amerykańską, jak i z europejską agencją. W tej chwili bardzo ciekawe eksperymenty zaczynają robić Chiny i Indie - podsumował ekspert.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • 50 lat zaborów...
  Kiedy to Rosjanie wysłali na orbitę sputnika ............... 50 lat temu ??? //
  Te skąd tyś sie urwał dziecko jesteś trzy klasy podstawówki czy co -popytaj starszych rodziców dziadków sąsiada emryta to cie oświecą- zachód sprzedał nas ruskim na ponad 50 lat , tyle mamy opóźnienia i już wiele z tego jest nadrobione w wielu dziedzinach , ale ciemnoty nie tak łatwo jest się pozbyć To że kupił samochód i ma internet to na zewnątrz a w środku zakompleksiony małomiasteczkowy wiecznie narzekający "polaczek" i wiecznie roszczeniowy.
  ~Obserwator /2013-11-23 14:57
 • Tak się tym chwalą ,że można pomyśleć ,że Lem to jakaś
  gwiazda śmierci.
  ~robas /2013-11-23 14:35
 • Kiedy to Rosjanie wysłali na orbitę sputnika ............... 50 lat temu ???
  Więcej pytań nie mam.
  ~ksmamona /2013-11-23 14:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...