Informacje
 • "Musimy mieć świadomość, że one tam są". Kleszcze i komary czają się na nas

  25-03-2018 16:58 Specjaliści zalecają "świadome spacerowanie"
  Komary doskwierają w wielu miastach Foto: TVN24 | Video: Polska i Świat

  Wiosenna pogoda skłania do spacerów, a w okresie świątecznym i potem w czasie majówki czasu możemy na to mieć więcej. Niestety, plenerowe przechadzki czy przebieżki to nie tylko zdrowie i przyjemność.

  Wiosną budzą się nie tylko kwiaty czy listki na drzewach, ale także kleszcze i komary. Stęsknieni za ciepłem i kontaktem z przyrodą, możemy w czasie spaceru zapomnieć o związanych z tym zagrożeniach. Eksperci przed tym przestrzegają.

  Świadome spacerowanie

  "Świadome spacerowanie" zaleca doktor Katarzyna Rydzanicz z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.  - Musimy mieć świadomość, że gdy wchodzimy do lasu, czy w inne miejsca, które są terenami zielonymi, gdzie jest stosunkowo wysoka wilgotność - one tam są - tak o kleszczach i komarach mówiła naukowiec w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24.

  Przypominała, by w czasie spaceru po takich miejscach chronić ciało odpowiednim ubraniem, a po powrocie do domu - dokładnie się obejrzeć.

  Kleszcze przenoszą różne choroby zakaźne, z których najgroźniejsze to borelioza, wywoływana przez bakterie należące do krętków (z rodzaju Borellia) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) wywoływane przez wirusa z rodziny flawiwirusów (Flaviviridae).

  Czytaj więcej o zagrożeniach powodowanych przez kleszcze.

  Czy po niezbyt mroźnej zimie grozi nam "wysyp" kleszczy i komarów?

  - Jeśli nadchodząca wiosna będzie ciepła, to warunki będą sprzyjały przebywaniu kleszczy i komarów w środowisku - tłumaczyła dr Rydzanicz.

  - W przypadku komarów wszystko będzie zależało od tego, jaką będziemy mieli sytuację z opadami, z topnieniem śniegu czy też z występowaniem zagrożeń powodziowych. To one generują występowanie miejsc rozwojowych komarów - dodała.

  Czytaj więcej o wpływie pogody na występowanie komarów i kleszczy.

  Komary w globalnej wiosce

  Rydzanicz przyznała, że także komary mogą przenosić groźne choroby, choć raczej nie w naszej strefie klimatycznej. - Strefa klimatu umiarkowanego jest uznawana za względnie bezpieczną dla ludzi - tłumaczyła.

  - Niemniej jednak musimy pamiętać, że żyjemy w tak zwanej globalnej wiosce, przemieszczamy się. I te patogeny, które są przenoszone przez komary, możemy nabyć, odwiedzając inne strefy klimatyczne - dodała Rydzanicz.

  Czytaj o związanych z tym ostrzeżeniach Unii Europejskiej.

  48 bzyczących gatunków

  Nawet jeśli nie stanowią bezpośredniego zagrożenia groźną chorobą, polskie komary na pewno potrafią być bardzo uciążliwe. I jest to niedogodność, z którą będziemy się stykać przez kolejne miesiące.

  Jak podkreśliła dr Rydzanicz, w Polsce żyje 48 gatunków komarów, które mają różne preferencje siedliskowe i rozwijają się w różnych porach roku. -  Mogą to być tereny związane na przykład z topnieniem śniegu, tereny powodziowe, tereny typowo stworzone przez człowieka, przedmioty gromadzące wodę typu fontanny, beczki, doniczki, baseny - wyliczała.

  Posłuchaj całej rozmowy z Katarzyną Rydzanicz

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kretownica kleszczowa
  Sa jeszcze lekarze z powołania, po około 10 latach po licznych wizytach , szpitalach wydaniu w .....uj pieniedzy , lekarz neurolog na Banacha na pierwszej wizycie po objawach stawia diagnoze i to trafną to jest po prostu fenomen - ma Pan borelie ,, kolejna batalia to wyleczyc to opor ze strony lekarzy siega zenitu. DLACZEGO VVYLECZYC KRETKA JEST NIEOPISANIE CIEZKO .CZLOVVIEK CHCE PRACOVVAC UTRZYMAC RODZINE PŁACIC PODATKI UTRZYMYVVAC URZEDNIKOVV PANSTVVOVVYCH A ONI NIE MOGA CZŁOVVIEKA VVYLECZYC Z BAKTERII NA CHOLERE ONI SA DLACZEGO TA BAKTERIA JEST TAK INTELIGENTNA - OBJAwY TRACISZ VVSZYSTKO PRACE CHEC DO ZYCIA, MASZ PROBLEMY Z ROZPONAVVANIEM LUDZI, PATRZYSZ VV DAL PRZEVVRACASZ SIE, UNIESIESZ 5KG PRZEVVRACASZ SIE , ODCHODZISZ OD DOMU NIE VVIESZ GDZIE JESTES , ODODAJESZ 2+2 I SIE ZASTANAVVIASZ ILE TO JEST , BOL BOL BOL I JESZCZE RAZ BOL PIPRZO...NY, LEZYSZ JAK KOT , MIESNIE SIE wYŁĄCZAJA OBŁED
  ~MOON /2018-03-26 23:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...