Informacje
 • To był pracowity rok. Chińczycy wystrzelili kolejną rakietę

  22-12-2020 12:11 Z kosmodromu Wenchang

  Z chińskiego kosmodromu Wenchang wystrzelono nową rakietę Długi Marsz 8. Została opracowana w ramach programu rozwoju rakiet wielokrotnego użytku, dzięki której koszty misji kosmicznych mają się zmniejszyć.

  Mierzącą ponad 50 metrów długości rakietę Długi Marsz 8 Y-1, przenoszącą pięć satelitów, wystrzelono we wtorek z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan na południu Chin o godzinie 12.37 czasu miejscowego (godz. 5.37 rano w Polsce) - poinformowała Chińska Państwowa Agencja Kosmiczna (CNSA).

  Podbój kosmosu

  Chińskie władze planują w najbliższych latach rozwinąć serię Długi Marsz 8 jako rakiety wielokrotnego użytku, podobnej do rakiet typu Falcon, produkowanych już przez amerykańską prywatną firmę SpaceX. Państwowe media nie podały, czy wystrzelona we wtorek rakieta może być używana wielokrotnie, ale przyszłe jej wersje mają być zdolne do pionowego startu i lądowania (VTVL), co pozwoliłoby na wielokrotne użycie.

  Chiny planują opracowanie rakiety VTVL do około 2025 roku - zapowiadał w listopadzie koncern China Aerospace Science and Technology Corp. Agencja Reutera podkreśla, że start rakiety Długi Marsz 8 Y-1 wieńczy pełen wydarzeń rok dla chińskiego programu kosmicznego.

  W grudniu chińska sonda Chang’e 5 przywiozła na Ziemię próbki gruntu z Księżyca, a w lipcu z kosmodromu Wenchang wyruszyła pierwsza chińska bezzałogowa ekspedycja na Marsa.

  Chińskie władze planują do 2022 roku umieścić na orbicie załogową, wielomodułową stację kosmiczną, a do 2045 roku - prowadzić tysiące lotów kosmicznych rocznie z dziesiątkami tysięcy ton ładunku i pasażerów.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ O MISJI SONDY CHANG'E 5

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....