Informacje
 • "Pierwszy raz wbijemy się w obcą planetę". Sonda z polskim narzędziem coraz bliżej Marsa

  24-11-2018 08:25 Polacy podbijają Marsa
  Dźwięki zarejestrowane przez sejsmometr na InSight Foto: NASA/Astronika | Video: NASA

  Już za dwa dni na Marsie ma wylądować amerykańska sonda InSight. Znajduje się niej polski mechanizm wbijający - Kret HP3. Będzie brać udział w badaniu tego, co znajduje się kilka metrów pod powierzchnią Czerwonej Planety.

  Sonda InSight ma wylądować na Marsie 26 listopada. Na swoim pokładzie zabiera instrument badawczy z polskim mechanizmem wbijającym - jeden z kilku, które są umieszczone na tej sondzie. Chodzi o mechanizm wbijający się w skorupę Marsa o nazwie Kret. Pozwoli on spenetrować skorupę Czerwonej Planety. Urządzenie przebijające się przez grunt marsjański, którego mechanizm został opracowany i wykonany w Polsce przez firmę Astronika we współpracy z kilkunastoma firmami i polskimi ośrodkami badawczymi, to pierwszy kompletny mechanizm dostarczony przez krajowy przemysł na tak istotną misję.

  Odporny na trudne warunki

  Kret HP3 jest próbnikiem służącym do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. Wykonano go ze specjalnie przygotowanej stali, wolframu i tytanu. Użyte materiały musiały być odporne na bardzo surowe warunki panujące na Marsie. Kret HP3 zostanie wprowadzony w grunt marsjański na głębokość pięciu metrów.

  - Sonda InSight została wysłana przez NASA. Jej celem jest badanie powierzchni Marsa, w szczególności wbicie się w jego skorupę i zbadanie tego, co znajduje się kilka metrów pod powierzchnią Czerwonej Planety - powiedział Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Podkreślił, że będzie to pierwszy taki eksperyment przeprowadzony w historii ludzkości. - Pierwszy raz wbijemy się w obcą planetę, po to żeby sprawdzić skład geologiczny, ewentualne ruchy tektoniczne lub wykryć substancje, które pozwolą nam się w przyszłości na Marsie osiedlić - wyjaśnił.

  Amerykańska sonda

  - Ciekawostką jest to, że Polska specjalizuje się w systemach wbijania się w inne ciała niebieskie. Kilka lat temu dostarczyliśmy podobny mechanizm na potrzeby misji skierowanej na kometę. Niedługo zbudujemy prawdopodobnie podobne mechanizmy dla misji księżycowej - zaznaczył.

  Brona zwrócił uwagę, że polskie podmioty zarówno naukowe, jak i przemysłowe wyspecjalizowały się w konkretnej niszy - mechanizmach do penetracji planet Układu Słonecznego, a InSight jest trzecią misją bardzo istotną z punktu widzenia polskiego wkładu w badanie Marsa.

  Polacy podbijają Marsa

  - Polska już od kilku lat podbija Czerwoną Planetę - przypomniał szef PAK. Na łaziku Curiosity, który jeździ po Marsie również znajduje się element polski - czujniki optyczne związane z badaniem tej planety. Inna misja ExoMars 2016, która wystartowała z Ziemi dwa lata temu i dotarła już do Marsa, zbiera dane dotyczące tej planety wykorzystując kamerę, która "w znacznej części została zbudowana również w Polsce" - dodał.

  Jak podkreślił Brona, nasza obecność na Czerwonej Planecie służy celom badawczym. - Chcemy się dowiedzieć, jakie warunki panowały na Marsie w przeszłości, a jakie panują teraz; jakie substancje są na tej planecie i w jakim stężeniu. Po to, żebyśmy mogli w przyszłości te substancje wykorzystać choćby do kolonizacji Czerwonej Planety - podkreślił.

  Lądowanie na Marsie sondy InSight NASA z polskim mechanizmem wbijającym penetrator w powierzchnię Czerwonej Planety to jedno z kilku ważnych wydarzeń dla polskiego sektora kosmicznego. Inne to wyniesienie w przestrzeń kosmiczną polskiego i fińsko-polskiego satelity oraz satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z systemem telekomunikacyjnym przygotowanym w Polsce, testowe wystrzelenie prototypu polskiej rakiety suborbitalnej na wysokość 15 kilometrów oraz diagnoza zapotrzebowania polskiej administracji na dane satelitarne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Polacy podbijają Marsa?
  to trochę przesadziliście. To że jakiś mały element w sondzie jest od nas nie świadczy o tym że PODBIJAMY MARSA :D Śmieszni jesteście. Podbijają Marsa ci ludzie których widzicie w kontroli lotów. A może chinole też podbijają Marsa bo jakiś malutki element w elektronice jest od nich? xD to jest tak śmieszne że aż żałosne. POLACY PODBIJAMY MARSA xD
  ~nvm /2018-11-27 07:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...