Informacje
 • Misja na Księżyc, zaćmienia i spadające gwiazdy. Przed nami rok kosmicznych emocji

  31-12-2017 09:50 Sprawdź kalendarz astronomicznych wydarzeń
  W New Jersey spadł bolid Foto: Foto: Visualhunt (CC BY-SA 2.0) / nate2b, film: NASA | Video: Hamilton Police Department/twitter.com

  To będzie rok pełen emocjonujących wydarzeń na niebie. Będziemy mieli okazję oglądać częściowe zaćmienie Słońca i całkowite zaćmienie Księżyca. A to nie wszystkie atrakcje. Sprawdź, co czeka nas w 2018 roku.

  Za amatorami nocnego nieba szczególnie dobry rok, jednak i w 2018 teleskopy pójdą w ruch. Warto sprawdzić, co w tym roku czeka miłośników astronomii. Oto siedem najważniejszych powodów, dla których warto wpatrywać się w nocne niebo w tym roku.

  Zaćmienie, choć nie całkiem

  W tym roku niestety nie będziemy mieli do czynienia z całkowitym zaćmieniem Słońca, ale za to trzykrotnie dojdzie do jego częściowego zaćmienia i dwukrotnie do całkowitego zaćmienia Księżyca.

  Częściowe zaćmienie Słońca - kiedy i gdzie:

  1. 15 lutego: widoczne z Antarktydy, Chile oraz Argentyny;

  2. 13 lipca: widoczne z większości krajów Europejskich, Afryki, zachodniej i środkowej Azji oraz zachodniej Australii;

  3. 11 kwietnia: widoczne z północnego wschodu Kanady, Grenlandii, Europy Północnej oraz północnego wschodu Azji;

  Całkowite zaćmienie Księżyca - kiedy i gdzie:

  1. 31 stycznia: widoczne z Australii, Ameryki Północnej, Azji Wschodniej oraz Oceanu Spokojnego;

  2. 27 lipca: widoczne z większości regionów Europy, Afryki, zachodniej i środkowej Azji oraz zachodniej Australii.

  Świetlisty deszcz

  Kolejnym powodem do radości będą deszcze meteorów. Już wiadomo, kiedy uda nam się zaobserwować te najlepiej widzialne roje "gwiazdek z nieba". 3 stycznia dojdzie do maksimum meteorów z roju Kwadrantydów, w dniach 11-13 sierpnia będziemy mogli podziwiać Perseidy, 21 października - Orionidy, a w nocy z 17 na 18 listopada ujrzymy maksimum Leonidów.

  Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się dostrzec horyzont zdarzeń czarnej dziury. W kwietniu 2018 roku specjalnie przystosowany do tego zadania teleskop - Teleskop Horyzontu Zdarzeń - zbliży się na tyle, by zrobić zdjęcia.

  Naturalny satelita

  Agencje kosmiczne wykazują też ożywione zainteresowanie Księżycem. Indie zdecydowały się - po raz pierwszy w historii tego kraju - wysłać łazik na jego powierzchnię.

  Co ciekawe, zarówno projekt SpaceX, jak i chińskie misje kosmiczne Chang'e oraz Chang'e 5 skoncentrowały swoje wysiłki na naturalnym satelicie Ziemi. W lutym 2017 roku SpaceX oświadczył, że dwie osoby prywatne w następnym roku wybiorą się w podróż dookoła Księżyca. Cały projekt odbywa się w ścisłej współpracy z NASA. Chińskie projekty mają charakter zdecydowanie bardziej naukowy: Chińczycy mają zamiar pobrać próbki skał z powierzchni Księżyca. Jakby tego było mało, firma Google ogłosiła konkurs Lunar XPrize, którego celem jest wyłonienie najlepiej przystosowanego do warunków księżycowych łazika.

  Pryzmatyczne widowisko

  Zdaniem ekspertów NASA, w pierwszej połowie roku dojdzie do zbliżenia pulsara do powierzchni jednej z najjaśniejszych gwiazd w naszej galaktyce. Oznacza to prawdziwe fajerwerki: sama gwiazda piętnastokrotnie przewyższa wagą nasze Słońce i jest od niego 10 tysięcy razy jaśniejsza.

  W 2018 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) rozpoczną misję BepiColombo, dzięki którym uda się wysłać sondę na Merkurego, planetę najbliższą Słońcu. I chociaż ta nie dotrze tam przed 2025 rokiem, dzięki niej naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się jak najwięcej nie tylko o samym Merkurym, ale i o Słońcu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do Janka
  Horyzont czarnej dziury, to miejsce z którego nie ma powrotu. Przyciąganie czarnej dziury jest tak wielkie, że od tego miejsca nic nie może się z tamtąd wydostać. Nawet światło. Stąd nazwa "czarna dziura".
  ~Zbych /2017-12-31 13:48
 • Horyzont czarnej dziury.
  Co to za horyzont zdarżeń czarnej dziury ? .
  ~janek /2017-12-31 10:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...