Informacje
 • Zjedzenie jednej z najostrzejszych papryczek świata skończyło się dziurą w przełyku

  18-10-2016 14:08 Amerykanin potrzebował natychmiastowej pomocy
  Zjedzenie jednej z najostrzejszych papryczek świata skończyło się dziurą w przełyku

  Papryczka Naga Jolokia jest 400 razy ostrzejsza od sosu tabasco

  Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Thaumaturgist

  Ludzie coraz chętniej sięgają po ostre papryczki i nagrywają swoje reakcje po ich zjedzeniu. Wielu bez namysłu bierze udział w tym wyzwaniu, nie licząc się z konsekwencjami. Ostatni raport Journal of Emergency Medicine sprawia jednak, że niektórzy być może dwa razy się zastanowią, zanim zjedzą jedną z najostrzejszych papryczek na świecie, tylko po to, by się sprawdzić.

  Konkursy w jedzeniu różnych rzeczy są spotykane na całym świecie. Najczęściej ludzie rywalizują ze sobą, chcąc zjeść jak najwięcej. Obecnie jednak coraz bardziej popularne stają się zawody w jedzeniu rzeczy, których zazwyczaj się nie spożywa. Na początku było wyzwanie ze zjedzeniem łyżki cynamonu, teraz przyszedł czas na ekstremalnie ostre papryczki.

  400 razy ostrzejsza od sosu tabasco

  W raporcie Journal of Emergency Medicine opisano przypadek 47-letniego Amerykanina, który w ramach wyzwania zjadł papryczkę Naga Jolokia, nazywaną także Ghost Pepper. Jest to jedna z najostrzejszych papryk świata, mająca 1000000 jednostek w skali ostrości Scoville'a (SHU) i jest 400 razy ostrzejsza od sosu tabasco. Dla porównania pieprz w zależności od gatunku ma 100-500 SHU, a papryka Jalapeno - około 3500 SHU.

  Bilet do szpitala

  Mężczyzna zjadł ostrą papryczkę w formie pure, rozsmarowaną na wierzchu hamburgera. Gdy tylko skończył posiłek, pojawiły się u niego silne wymioty, a także ból brzucha i klatki piersiowej.

  Gdy 47-latek został przewieziony do szpitala i zbadano przyczynę bólu, okazało się, że doszło u niego do pęknięcia przełyku. To schorzenie nazywane zespołem Boerhaavego, które jest spowodowane gwałtownymi wymiotami lub niezwykle gwałtownym kaszlem.

  Dziura w przełyku

  Po dokładnych badaniach okazało się, że po zjedzeniu papryczki, w przełyku mężczyzny zrobiła się 2,5 centymetrowa dziura. W wyniku uszkodzenia, w śródpiersiu 47-latka zebrał się płyn razem z resztkami jedzenia i wystąpiła lewostronna odma opłucnej. Pacjent został wypisany ze szpitala po 24 dniach z sondą żołądkową. Miał jednak wiele szczęścia, bo zespół Boerhaavego może nawet skończyć się śmiercią.

  Obecnie za najostrzejszą papryczkę na świecie uważa się Carolina Reaper (o oficjalnej nazwie HP22B). Według niezależnych testów ma ona 2,2 mln jednostek w skali Scoville'a.

   

  Jedzenie ostrych papryczek nie zawsze jest dobrym pomysłem, dlatego polecamy Wam przygotowanie zwykłych papryk, nadziewanych farszem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...