Informacje
 • Za kosmiczną chwilę zobaczymy "pieprzyk" na Słońcu

  02-06-2012 16:08 Dowiedzcie się, czym jest i sprawdźcie, gdzie i kiedy go zobaczycie
  Za kosmiczną chwilę zobaczymy "pieprzyk" na Słońcu

  Wenus będzie jak pieprzyk na Słońcu

  Wikipedia/Gestrgangleri

  Już za kilka dni będziemy świadkami niezwykłego spaceru Wenus na tle Słońca. Ponieważ do następnego nie dożyjemy, warto dowiedzieć się, co to za zjawisko i sprawdzić, gdzie będzie można je zaobserwować.

  - Rankiem 6 czerwca będziemy mieli w Polsce okazję do podziwiania przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej - wydarzenia, do którego ponownie dojdzie dopiero za ponad 100 lat - zapowiada Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Planeta Wenus zacznie przesuwać się na tle tarczy Słońca w nocy z wtorku na środę, zaraz po północy czasu środkowoeuropejskiego. Wędrówka ta zabierze jej ponad 6 i pół godziny.

  Potrzeba specjalnych warunków

  Warunkiem zjawiska jest to, by Słońce, Wenus i Ziemia ustawiły się w jednej linii. Do tego dochodzi rzadko, ponieważ Ziemia i Wenus krążą dookoła Słońca po lekko nachylonych orbitach.

  Olech opowiada, w jaki sposób dochodzi do tranzytu:

  - Wszystkie planety naszego Układu krążą po prawie kołowych orbitach ułożonych prawie w jednej płaszczyźnie. Owo "prawie" robi jednak dużą różnicę - mówi Olech.

  3,4 stopnia robi wielką różnicę

  - Gdyby płaszczyzny orbit planet pokrywały się idealnie z płaszczyzną orbity Ziemi, tzw. ekliptyką, każda planeta wewnętrzna co pewien czas chowałaby się za Słońcem, a innym razem przechodziła na tle jego tarczy. Orbity planet są jednak minimalnie nachylone do ekliptyki. W przypadku Wenus to nachylenie wynosi 3,4 stopnia. To niby niedużo, ale gdy weźmiemy pod uwagę, że tarcza Słońca ma tylko pół stopnia średnicy, okaże się, że wcale nie jest łatwo w nią trafić i Wenus najczęściej przechodzi tuż nad nią lub tuż pod nią - wyjaśnia.

  - Do przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej może dojść więc tylko wtedy, gdy zostaną spełnione dwa warunki. Po pierwsze: Wenus musi znaleźć się w dolnej koniunkcji ze Słońcem, co oznacza, że Słońce, Wenus i Ziemia będą ustawione prawie w jednej linii. Po drugie: Wenus musi znaleźć się w pobliżu jednego z węzłów swojej orbity, czyli "przecięć" orbity planety z ekliptyką - tłumaczy.

  Zobaczymy końcówkę

  Tranzyt Wenus odbywa się w pięciu tzw. kontaktach. W Polsce w całości będziemy mogli podziwiać jedynie samą końcówkę zjawiska, ponieważ pozostałe kontakty będą miały miejsce przed wschodem Słońca, do którego dojdzie o godz. 4.30.

  Łatwy do zobaczenia

  Zdaniem Olecha tranzyt warto zarówno zobaczyć, jak i sfotografować. Trzeba się jednak wyposażyć w odpowiedni sprzęt.

  - Najprostsze są specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca. Gdy mamy lornetkę, lunetę lub teleskop należy ją doposażyć w filtr do obserwacji Słońca. Może on zostać wykonany z tzw. folii Baadera, która jest tania i bez problemów dostępna w sklepach ze sprzętem astronomicznym - radzi astronom.

  Imprezy w całym kraju

  Tranzyt Wenus będzie można zobaczyć w niektórych obserwatoriach astronomicznych, centrach nauki czy innych ośrodkach w całym kraju.

  W Krakowie zjawisko będzie obserwowane z Kopca Kościuszki, we Wrocławiu - z Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, a w Kielcach - na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Pokazy przygotowało też gdańskie Centrum Hewelianum, które obserwacje prowadzić będzie na szczycie góry Gradowej.

  CNK skończy śniadaniem na trawie

  Całonocną imprezę zaplanowano w planetarium Niebo Kopernika przy warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK). Rozpocznie się ona 5 czerwca o godz. 21.00.

  Na patio przed planetarium wystąpi Kielecki Teatr Tańca z baletem "Tranzyt Wenus", a w planetarium po północy odbędzie się kosmiczny maraton filmowy. Przed wschodem Słońca w Polsce goście Nieba Kopernika będą się łączyć z drugą półkulą Ziemi i obserwować na ekranach, jak przebiega tranzyt w innych krajach.

  Spotkanie zakończy się śniadaniem na trawie o 6 rano. Przejściu Wenus towarzyszyć mają też wykłady i spotkania z naukowcami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Hiuston! Mamy problem?
  W Bydgoszcy jest teraz mniej więcej w połowie słońca. Oglądam przez lornetkę z podwójnym filtrem polaryzacyjnym.
  ~Twardowski /2012-06-06 07:51
 • 2012
  Koniec A już w grudniu??
  ~ewgtwe4 /2012-06-04 13:49
 • groźna Wenus
  Dwa trzęsienia ziemi o sile 4,4 stopnia oraz 5,2 stopni w skali Richtera nawiedziły 21 września 2004 roku o godzinie 13:05 i 15:32 północno-wschodnią część Polski oraz Obwód Kaliningradzki.Trzęsienie ziemi o sile 4,9 stopnia w skali Richtera nawiedziło 30 listopada 2004 roku o godzinie 18:18 południową Polskę. To było po czerwcowej koniunkcji Wenus i Słońca w 2004 roku, a przed wielkim tsunami w grudniu 2004.
  ~metek /2012-06-03 10:33
 • tranzyt
  bedzie mozna zobaczyc wszedzie w polsce byle po 4:30 a przed 6sta ilestam i wymagany jest bardzo dobrze widoczny horyzont, czyli wejsc na jakis wiezowiec i KONIECZNIE odpowiednie sprzety do ogladania; na stronach dla amatorow polecaja camere obscure BO INACZEJ OSLEPNIECIE
  ~nostradamus /2012-06-03 05:58
 • Też cześć
  A w "Gęsiej Wólce" między Przędzelem a Wólką Tanewską Nad Sanem i Tanwią też?
  ~spooner /2012-06-02 23:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...